Subskrypcja newslettera

Pomyślnie zapisno adres e-mail!
Dziękujemy!

Aby skonfigurować swoją subskrypcję kliknij tutaj

Zmień miasto dla prognozy pogody

Wybierz miasto:

Dzisiaj jest 05 października 2015
Pogoda dla:Rybnik [ zmień miasto ]
DziśJutro
ładowanie...
Kucza
Znak zodiaku: Waga » sprawdź horoskop
Imieniny:
ładowanie...
» złóż życzenia
Przeszukaj:

1-majowe pochody

08-05-2002
– Starziku! Jest to prowda, że tata musioł chodzić na pochody w czerwonyj chustce pod brodom, tak jak wszystkie synki z jego szkoły?– Widza, że sie komuś stare dzieje przipominajom. Kto ci zaś to powiedzioł?– No przeca wiycie – starka Regina. Wczoraj coś w telewizorze o tym godali i starka pedziała: „Jak tyż to dobrze, że już niy musza starymu tego czerwonego szlipsa biglować, a synkom biołych koszul i chustek czerwonych”. Pytom sie, o jakich chustkach godo, to mi pokrotce połosprowiała, że co roku na 1-majowy pochod wos musiała wybiyrać.

– To wszystko prowda, dobrze, że to za nami. Wszyjscy my musieli iść w te świynto na pochod, starzi i młodzi. Jaki yno zakład pracy i szkoły, musiały za Peerelu obowionzkowo iść na 1-majowy pochod. Przeca Świynto Pracy to było. Wiela razy mi trefiyło niyść jako „szturmowka” abo – co gorsze – łobrozek takigo pod fonsym w łokrongłyj czopce czy też jakigo glacoka. A niychby kery probowoł niy przijść na pochod, zaroz mioł bomela pisano, a o prymii mog zapomnieć przez co najmnij trzi miesiące.W naszym mieście to dycko na rynku naprzeciw ratusza zrobiyli tako trybuna honorowo, cołko na czerwono postrojono, że niby to krew robotniczo miało symbolizować, i przed niom my musieli defilować. Stoli na nij same bachrocze, kerzi trzynśli w tych czasach miastym. Z cołkigo powiatu ludzi zganiali na te pochody 1-majowe. Kaj jaki słup w mieście był obstrojony fanami, kere w drugigo maja drabko syjmowali, żeby broń Boże niy zostały wisieć 3 maja, w Królowyj Polski, kere im przipominało Konstytucjo 3 maja.Nojgorzij to dycko wtedy było, jak piykno pogoda i hyc był w 1 Maja, bo wszystkich grupowali na targowisku, kaj my wiecznie stoli, zanim tyn pochod ruszył. Pić sie chciało jak diobli, a my stoli w ancugach i pociyli sie na słońcu.Sztandy z lemoniadom miały odbyt, sztyjc kolejka była przi nich. Piwo to było zabronione już dziyń przed tym sprzedować. Piyli my ta lemoniada abo zeltry, a potym lotali do haźla, kery tam na targowisku był, kole takij wieże dlo strażakow.Najlepij, że tam sie szło pozbyć tyj szturmowki abo tego portretu na żerdce. Kery szoł sie wysikać, to stawioł tego swojigo „patrona” na wacha pod płotym miyndzy haźlym a tom wieżom strażackom, a potym sie do tego niy prziznowoł.Pełno tam dycko stoło postawionych tych szturmowek i tych glacokow na łobrozku. Komicznie to wyglondało, bo tak to stawiali, choby łoni tyż w kolejce za potrzebom stoli. Na drugi dziyń to dycko zbiyrali porządkowi. Pełno ciynżarowka nikedy tam tego zostowało.– To rychtyk musiało być komiczne! Ale tela razy yno o tym targowisku wspominocie, a jo niy wiym, kaj to jest. Tam, kaj teraz – za sądym?– Ale kaj tam, teraz tam wszystko zabudowane. Hotel Rybnik tam stoji, urząd skarbowy, policyjo, tyn „Mister Rybnika” i jeszcze pora inkszych chałup. Tam był wielki plac, teraz se tego niy idzie przedstawić. Jak jaki cyrk abo karasole przijechały do Rybnika, to tyż sie tam rozkłodali, godom ci, to był plac, kaj sie dzioły cuda czasym. Jeszcze ci niyroz o tym targowisku pogodom, bo tam moji młode lata śnim łostały. A roboty ludzie ni majom i musieliby wymyślić jaki Dziyń Bezrobotnych.

Irena Santor zaśpiewała dla seniorów
Irena Santor zaśpiewała dla seniorów
04-10-2015 Fundacja Byle do Wiosny zaprosiła seniorów na koncert Ireny Santor z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
Po zdrowie z golfem
Po zdrowie z golfem
04-10-2015 Warszat Terapii Zajęciowej "Przystań" zorganizował piknik dla swoich podopiecznych oraz ich rodzin.
Tłumy na dniu otwartym elektrowni
Tłumy na dniu otwartym elektrowni
04-10-2015 W tym roku dzień otwarty przebiegał pod hasłem "EdF innowacyjny".
Nasz szkaciorz najlepszy na GPP w Katowicach
Nasz szkaciorz najlepszy na GPP w Katowicach
03-10-2015   Wygrał zawodnik Jubilata, gracze z naszego w ogóle wypadli bardzo ładnie na siódmym turnieju z cyklu Grand Prix na szczycie.
Ćwiczyli na stadionie
Ćwiczyli na stadionie
03-10-2015 W piątek policjanci z lokalnych jednostek ćwiczyli symulowane interwencje na wypadek zamieszek oraz zakłócania porządku publicznego.
Harcerska sobota w Jastrzębiu
03-10-2015 Hufiec Jastrzębie Zdrój świętuje dziś 40-lecie istnienia. Z tej okazji druhny i druhowie zapraszają do wspólnej, harcerskiej zabawy.
Ku pamięci zmarłego policjanta
Ku pamięci zmarłego policjanta
02-10-2015 Wczoraj odbył się Bieg Przełajowy im. Grzegorza Załogi.
Sezon otwarty. Na palenie, jak się okazuje, wszystkim!
02-10-2015 Wczoraj dyżurny Straży Miejskiej w Rybniku przyjął trzy zgłoszenia dotyczące spalania śmieci.
Zagrożenie stwarzają piesi
Zagrożenie stwarzają piesi
02-10-2015 Wczorajszy dzień upłynął funkcjonariuszom raciborskiej drogówki pod znakiem działań „Piesi”.
Za kierownicą z promilami i zakazem
02-10-2015 Wczoraj po południu patrol rybnickiej drogówki zatrzymał kobietę, która zdecydowała się kierować samochód po pijaku i... z czynnym zakazem zasiadania za kółkiem. 
Od soboty remont Witosa w Zamysłowie!
02-10-2015 W najbliższych miesiącach z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się kierowcy przejeżdżający przez ulice Witosa w dzielnicy Zamysłów i Zwycięstwa w Chwałowicach.
Wyjście smoga w Rybniku
01-10-2015 W czwartek w Rybniku uruchomiono pierwszą w mieście tablicę informacyjną podającą aktualny stan pyłu zawieszonego PM10.
Ogień na autostradzie
01-10-2015 Na autostradzie A1 palił się samochód osobowy. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
Przy próbie zatrzymania kopał policjantów
01-10-2015 21-latek unikał odsiadki w raciborskim więzieniu. Kiedy policjanci namierzyli go i próbowali zatrzymać, ten najpierw podał fałszywe dane, a potem chciał uciec, znieważył i kopał stróżów prawa.
Motorowerem z zakazem
01-10-2015 Policja zatrzymała motorowerzystę do rutynowej kontroli, w trakcie której okazało się mężczyzna ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Włamywacz złapany na gorącym uczynku
01-10-2015 Dzięki czujności mieszkanki Żor policja złapali złodzieja, który akurat wynosił swój łup przez okno.
Ruda rzeką roku!
01-10-2015 Jeszcze kilka dni temu nasza Ruda przegrywała z Kanałem Bydgoskim o kilkaset głosów. Internautom udało się jednak nie tylko odrobić straty, ale także znacznie wyprzedzić dotychczasowego lidera. Ruda została więc rzeką roku 2015!
Uwaga, w Żorach grasują złodziejki
01-10-2015 Dwie kobiety okradły mieszkańca Żor. Weszły do jego mieszkania pod pretekstem prośby o pożyczenie kartki i długopisu.
Zamkną ulicę Zwycięstwa w Chwałowicach
01-10-2015 Ulica Zwycięstwa w Chwałowicach zostanie zamknięta na około cztery miesiące.
Stłuczka z ciągnikiem
Stłuczka z ciągnikiem
01-10-2015 Oślepiające słońce miało być przyczyną stłuczki, do jakiej doszło dziś rano w Syryni.
Kolejny wypadek na kopalni
01-10-2015 Elektromonter został poparzony łukiem elektrycznym w kopalni Knurów- Szczygłowice. Mężczyzna trafił do Centrum Leczenia Poparzeń w Siemianowicach Śląskich.
Piesi na celowniku policji
01-10-2015 Na terenie Raciborza policja prowadzi dziś akcję kontroli drogowych skierowanych na pieszych uczestników ruchu. Monitorowane są zarówno zachowania kierowców, jak i samych pieszych.
Tak żegnano rybnicki PKS
Tak żegnano rybnicki PKS
01-10-2015 Rybnicki PKS przestał istnieć. W nocy ze środy na czwartek zrealizował ostatni kurs. W podróż wybrali się przede wszystkim pracownicy firmy.
Juliusz powróci? Być może!
Juliusz powróci? Być może!
30-09-2015   Prezydent przedstawił radnym swoją wizję przejęcia i zagospodarowania kompleksu. To jednak dopiero początek dyskusji na ten temat.
Burmistrz Rydułtów potrąciła dziecko
Burmistrz Rydułtów potrąciła dziecko
30-09-2015   Kornelia Newy bardzo przeżywa całe zdarzenie, na szczęście 12-letniemu chłopcu nic się nie stało. Policja wyjaśnia okoliczności sprawy.
Multikino zaprasza nauczycieli do kina
Multikino zaprasza nauczycieli do kina
30-09-2015 Multikino zaprasza dyrekcje oraz kadrę pedagogiczną szkół i przedszkoli na specjalny pokaz filmowy, który odbędzie się 6 października o godz. 18.30. W programie projekcja „Chemii”.
Pałac w Baranowicach czeka na ratunek!
Pałac w Baranowicach czeka na ratunek!
30-09-2015   Dzierżawca nie ruszył jeszcze z renowacją, więc może stracić pieniądze obiecane w promesie. Tymczasem mieszkańcy zaczęli akcję, która ma zmobilizować włodarzy do remontu zabytku. To w końcu miasto jest jego właścicielem.
Strefa Kłokocin to tylko fikcja?
Strefa Kłokocin to tylko fikcja?
30-09-2015   Poprzedni włodarze Rybnika twierdzili, że wystarczy tam tylko podciągnąć drogę Pszczyna – Racibórz, a inwestorzy będą pchali się drzwiami i oknami. Niewiele z tego zostało!
MZK, czyli... małżeństwo z konieczności
MZK, czyli... małżeństwo z konieczności
30-09-2015   Chcąc nie chcąc, Jastrzębie pozostaje w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym. W tej sytuacji pozostałe gminy idą w jego ślady.
Rząd złamał porozumienie z górnikami
Rząd złamał porozumienie z górnikami
30-09-2015   Wszystkie kopalnie są gotowe do strajku, bo Nowej Kompanii Węglowej wciąż nie ma. I nie wiadomo, kiedy powstanie!
Rybniczanin walczył o Gotland
Rybniczanin walczył o Gotland
30-09-2015 Nasz rybnicki sternik kapitan Maciej Muras płynący na jachcie „Vector Baltica II” uplasował się na wysokim, czwartym miejscu w klasie Open.
Regaty nad zalewem, nasze morze zaczyna żyć!
30-09-2015 Żeglarze się ścigają, a władze miasta rozmawiają z przedstawicielami elektrowni o przyszłości zbiornika. Cel jest wspólny: te wody mają żyć!
Poszukiwany wpadł w trakcie kontroli
30-09-2015 26-letni mieszkaniec Pawłowic został złapany przez żorską drogówkę. Rutynowa kontrola drogowa wykazała, że mężczyzna nie tylko nie posiada prawa jazdy, ale... jest poszukiwany.
Prowadził fiata na podwójnym gazie
30-09-2015 Wczoraj około godziny 16.30 raciborscy stróże prawa zatrzymali pijanego mężczyznę poruszającego się samochodem marki Fiat Ducato. Kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
Najpierw pobili, teraz usłyszą zarzuty
30-09-2015 Policja złapała już trójkę mężczyzn, którzy w miniony weekend dopuścili się ciężkiego pobicia 18-letniego mieszkańca Czuchowa. Usłyszeli już zarzuty. 
Grzybobranie czas zacząć
Grzybobranie czas zacząć
29-09-2015 W lesie warto patrzeć pod nogi, bo pojawiły się pierwsze grzyby. Wyjątkowo późno z powodu suszy.
Złapany po ponad dwóch latach
Złapany po ponad dwóch latach
29-09-2015 22-latek ponad dwa lata temu dokonał napadu na sklep z nożem w ręku. Długo ukrywał się przed policją, trzy dni temu wpadł jednak w Raciborzu.
Czyżby podpalacz?
29-09-2015 Ogień trzykrotnie pojawił się w pustostanie na terenie Radlina. Sprawę bada policja.
Odnalazł się poszukiwany 19-letni Kamil z Rybnika
29-09-2015 Kamil od piątku był poszukiwany. 25 września wyszedł z domu do sklepu i nie wrócił. Dzisiaj rano ojciec zaginionego poinformował rybnicką policję, że wrócił do domu. 
Tragedia na kopalni Jas-Mos
29-09-2015 Wczoraj rano na terenie kopalni zginął 54-letni pracownik produkcji.
› zobacz więcej...


Wyślij ZakładkiFacebook GaduGadu Twitter Wykop
Tresna
Czy zmiany personalne coś poprawią w rybnickiej kulturze?
[ zobacz inne sondy ]
Amber Hostel
Czas generowania strony: 0.19 sek. (c: 14.08, z: 84, m: 0.14772 sek)