Subskrypcja newslettera

Pomyślnie zapisno adres e-mail!
Dziękujemy!

Aby skonfigurować swoją subskrypcję kliknij tutaj

Zmień miasto dla prognozy pogody

Wybierz miasto:

Dzisiaj jest 09 grudnia 2016
Pogoda dla:Rybnik [ zmień miasto ]
DziśJutro
ładowanie...
Tresna - jesienny wypoczynek
Znak zodiaku: Strzelec » sprawdź horoskop
Imieniny:
ładowanie...
» złóż życzenia
Przeszukaj:

1-majowe pochody

08-05-2002
– Starziku! Jest to prowda, że tata musioł chodzić na pochody w czerwonyj chustce pod brodom, tak jak wszystkie synki z jego szkoły?– Widza, że sie komuś stare dzieje przipominajom. Kto ci zaś to powiedzioł?– No przeca wiycie – starka Regina. Wczoraj coś w telewizorze o tym godali i starka pedziała: „Jak tyż to dobrze, że już niy musza starymu tego czerwonego szlipsa biglować, a synkom biołych koszul i chustek czerwonych”. Pytom sie, o jakich chustkach godo, to mi pokrotce połosprowiała, że co roku na 1-majowy pochod wos musiała wybiyrać.

– To wszystko prowda, dobrze, że to za nami. Wszyjscy my musieli iść w te świynto na pochod, starzi i młodzi. Jaki yno zakład pracy i szkoły, musiały za Peerelu obowionzkowo iść na 1-majowy pochod. Przeca Świynto Pracy to było. Wiela razy mi trefiyło niyść jako „szturmowka” abo – co gorsze – łobrozek takigo pod fonsym w łokrongłyj czopce czy też jakigo glacoka. A niychby kery probowoł niy przijść na pochod, zaroz mioł bomela pisano, a o prymii mog zapomnieć przez co najmnij trzi miesiące.W naszym mieście to dycko na rynku naprzeciw ratusza zrobiyli tako trybuna honorowo, cołko na czerwono postrojono, że niby to krew robotniczo miało symbolizować, i przed niom my musieli defilować. Stoli na nij same bachrocze, kerzi trzynśli w tych czasach miastym. Z cołkigo powiatu ludzi zganiali na te pochody 1-majowe. Kaj jaki słup w mieście był obstrojony fanami, kere w drugigo maja drabko syjmowali, żeby broń Boże niy zostały wisieć 3 maja, w Królowyj Polski, kere im przipominało Konstytucjo 3 maja.Nojgorzij to dycko wtedy było, jak piykno pogoda i hyc był w 1 Maja, bo wszystkich grupowali na targowisku, kaj my wiecznie stoli, zanim tyn pochod ruszył. Pić sie chciało jak diobli, a my stoli w ancugach i pociyli sie na słońcu.Sztandy z lemoniadom miały odbyt, sztyjc kolejka była przi nich. Piwo to było zabronione już dziyń przed tym sprzedować. Piyli my ta lemoniada abo zeltry, a potym lotali do haźla, kery tam na targowisku był, kole takij wieże dlo strażakow.Najlepij, że tam sie szło pozbyć tyj szturmowki abo tego portretu na żerdce. Kery szoł sie wysikać, to stawioł tego swojigo „patrona” na wacha pod płotym miyndzy haźlym a tom wieżom strażackom, a potym sie do tego niy prziznowoł.Pełno tam dycko stoło postawionych tych szturmowek i tych glacokow na łobrozku. Komicznie to wyglondało, bo tak to stawiali, choby łoni tyż w kolejce za potrzebom stoli. Na drugi dziyń to dycko zbiyrali porządkowi. Pełno ciynżarowka nikedy tam tego zostowało.– To rychtyk musiało być komiczne! Ale tela razy yno o tym targowisku wspominocie, a jo niy wiym, kaj to jest. Tam, kaj teraz – za sądym?– Ale kaj tam, teraz tam wszystko zabudowane. Hotel Rybnik tam stoji, urząd skarbowy, policyjo, tyn „Mister Rybnika” i jeszcze pora inkszych chałup. Tam był wielki plac, teraz se tego niy idzie przedstawić. Jak jaki cyrk abo karasole przijechały do Rybnika, to tyż sie tam rozkłodali, godom ci, to był plac, kaj sie dzioły cuda czasym. Jeszcze ci niyroz o tym targowisku pogodom, bo tam moji młode lata śnim łostały. A roboty ludzie ni majom i musieliby wymyślić jaki Dziyń Bezrobotnych.

Wstrząs na Marcelu
09-12-2016 W piątek o godzinie 5.33 doszło do silnego wstrząsu w okolicach Niedobczyc i Niewiadomia. Siła wstrząsu miała 2,5 w skali Richtera. Jak informuje fanpage T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia, wstrząs miał miejsce na kopalni Marcel, pokład 712.
Sprawdź światła na stacji kontroli pojazdów
09-12-2016 Już w najbliższą sobotę, 10 grudnia, w ramach ogólnopolskiej akcji Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo na dwóch stacjach kontroli pojazdów w powiecie wodzisławskim kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i ustawić światła w swoich pojazdach. Zapraszają stacje: BrEla, ul. Wodzisławska 97, Mszana i...
Zapraszamy na świąteczną giełdę płyt!
Zapraszamy na świąteczną giełdę płyt!
08-12-2016 W niedzielę, 11 grudnia, w TZR odbędzie się kolejna edycja Vinyl Swap.
Okradł pracodawcę, łup zastawił w lombardzie
08-12-2016 Nawet do dziesięciu lat więzienia grozi 34-latkowi z Żor, który okradł swojego pracodawcę. 
Dotkliwie pobił kolegę ze szkolnych lat
08-12-2016 Policjanci z Żor zatrzymali 20-latka, który w jednym z osiedlowych barów dotkliwie pobił i okradł starszego kolegę ze szkolnych lat. 
Karuzelą Żorzanką do nieba
Karuzelą Żorzanką do nieba
07-12-2016   Mieszkańcy już polubili karuzelę wiktoriańską Żorzankę, która od 1 grudnia stoi na rynku. Przykuwa uwagę stylizowaną konstrukcją i efektownymi zdobieniami.
Bapro przekonuje: Rozumiemy obawy mieszkańców
Bapro przekonuje: Rozumiemy obawy mieszkańców
07-12-2016   Rozmowa z Mirosławem Hojką, prezesem zarządu spółki Bapro
Śląskie Boże Narodzenie w książce
Śląskie Boże Narodzenie w książce
07-12-2016   Na koniec roku Marek Szołtysek poleca książkę na temat świat. To może być piękny prezent pod choinkę!
 Rybnik: Miasto kupuje czujniki czadu
Rybnik: Miasto kupuje czujniki czadu
07-12-2016 25 czujników tlenku węgla zamontowanych zostanie w  lokalach ZGM, 25 w miejscach wskazywanych prze straż pożarną po interwencjach.
Ekolodzy szukają truciciela
Ekolodzy szukają truciciela
07-12-2016   Skąd płynie podejrzany ściek wpadający do Bierawki? W Koksowni Dębieńsko trwa kontrola.
Burza wokół likwidacji Krupińskiego
Burza wokół likwidacji Krupińskiego
07-12-2016   Samorządy są w szoku, związkowcy nie składają broni, a Ruch Narodowy składa doneisienie do prokuratury!
Rybnik: Anioły z wolontariatu
Rybnik: Anioły z wolontariatu
07-12-2016   Rozstrzygnięto konkurs na wolontariusza roku, który organizuje stowarzyszenie Oligos. Uhonorowano kilkadziesiąt osób.
Prawnik wciąż tylko dla wybranych
Prawnik wciąż tylko dla wybranych
07-12-2016   Porada prawna kosztuje, chyba że dana osoba kwalifikuje się do porady darmowej. Sprawdzamy, jak działają punkty uruchomione z początkiem tego roku.
Oszukali pracownicę salonu gier
07-12-2016 Wczoraj w jednym z wodzisławskich salonów gier dwóch mężczyzn wywołując celowe zamieszanie przy próbie rozmienienia pieniędzy oszukali pracownicę na 1600 złotych!
Leżał i kopał w samochód
07-12-2016 Policjanci z żorskiego zespołu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali mężczyznę, który zdewastował zaparkowany przed blokiem samochód. 
Groził matce śmiercią
07-12-2016 Policjanci jastrzębskiej patrolówki zatrzymali 26-latka, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką. 
Podał się za policjanta i wyłudził 20 tysięcy złotych
07-12-2016 Plaga fałszywych wnuczków oraz policjantów w Rybniku!  – Bądźcie ostrożni, gdy zadzwoni osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze! - mówią policjanci.
Jastrzębie: Przejażdżka z finałem w rowie
Jastrzębie: Przejażdżka z finałem w rowie
06-12-2016 Kierowca citroena z nieustalonych przyczyn zjechał do rowu. Wszystko wskazuje na to, że wcześniej spowodował jeszcze jedną kolizję. Był trzeźwy.
Jastrzębie: Wybiegł ze sklepu z alkoholem. To już czwarte takie zdarzenie
06-12-2016 Trwa dziwna seria kradzieży: młodzi mężczyźni wychodzą ze sklepu z niezpałaconym towarem, szarpią się z ochroną.
Rybnik: Wybuch butli gazowej w Kamieniu, dwie osoby poparzone w szpitalu
Rybnik: Wybuch butli gazowej w Kamieniu, dwie osoby poparzone w szpitalu
06-12-2016 Dzisiaj około godziny 18 rybniccy strażacy zostali wezwani do pożaru budynku gospodarczego powstałego w wyniku wybuchu butli gazowej
Wodzisław: Mężczyzna zachowywał się nerwowo, w aucie miał narkotyki
06-12-2016 Wczoraj mundurowi z Katowic w trakcie służby w Wodzisławiu Śląskim zauważyli na ulicy Starowiejskiej mężczyznę, który siedział w pojeździe obserwując posesje.
Rybnik: Policjanci przejęli papierosy i tytoń bez akcyzy
06-12-2016 35-letni mężczyzna przechowywał nielegalny towar w szafie. Handlował nim na terenie Rybnika.
Dariusz P. wyrok usłyszy jeszcze przed świętami
Dariusz P. wyrok usłyszy jeszcze przed świętami
06-12-2016   Obrona wnosi o uniewinnienie, twierdząc, że nie ma twardego dowodu świadczącego o winie, oskarżenie nie ma żadnych wątpliwości.
Gabriel Cyrulik został prezesem spółki Szkolenie i Górnictwo
06-12-2016 Od 1 grudnia spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma nowego szefa.
W rybnickiej szkole użyto broni
W rybnickiej szkole użyto broni
04-12-2016 W Tyglu strzelano z broni pneumatycznej! Broni użyli m.in. Grażyna Kohut, dyrektorka szkoły, i Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
12. Bieg Barbórkowy za nami. Padł rekord frekwencji
12. Bieg Barbórkowy za nami. Padł rekord frekwencji
04-12-2016 860 zawodników stanęło na starcie 12. Biegu Barbórkowego w Rybniku. Pierwszy linię mety minął 25-letni Dawid Malina, zawodnik TL ROW.
Pomysł na barbórkową niedzielę? Zachęcamy do zwiedzania sztolni ćwiczebnej
Pomysł na barbórkową niedzielę? Zachęcamy do zwiedzania sztolni ćwiczebnej
03-12-2016 To jedyna w swoim rodzaju i prawdopodobnie największa w Polsce tego typu podziemna instalacja szkoleniowa. Mieści się w PCKZiU w Wodzisławiu.
Wodzisław: Nie chowaj pieniędzy pod doniczkami czy w zamrażalniku. Policja ostrzega przed złodziejami
03-12-2016 W ostatnim czasie doszło do serii włamań w powiecie wodzisławskim. Policjanci apelują do mieszkańców o zwracanie uwagi na osoby obce, poruszające się w okolicach domów i mieszkań.
Świerklany: W miejscu śmierci 32-letniej dróżniczki palą się znicze
Świerklany: W miejscu śmierci 32-letniej dróżniczki palą się znicze
03-12-2016 Mieszkańcy Świerklan i Jankowic żyją tragicznym wypadkiem, do którego doszło wczoraj rano na przejeździe kolejowym.
Rybnik: Wypadek na ulicy Jankowickiej i pożar śmietnika
Rybnik: Wypadek na ulicy Jankowickiej i pożar śmietnika
03-12-2016 Ochotnicza Straż Pożarna w Popielowie miała dzisiaj pracowity dzień.
Wypadek na ulicy Parkowej w Czerwionce (zdjęcia)
Wypadek na ulicy Parkowej w Czerwionce (zdjęcia)
03-12-2016 Dzisiaj około godziny 11.40 jednostka z OSP Bełk została wezwana do wypadku drogowego.
Rybnik: Jutro Bieg Barbórkowy
Rybnik: Jutro Bieg Barbórkowy
03-12-2016 4 grudnia w Rybniku startuje Bieg Barbórkowy. W godzinach od 11.30 do 13.30 można spodziewać się utrudnień w ruchu.
Rybnik: Palił liście i gałęzie, dostał mandat
Rybnik: Palił liście i gałęzie, dostał mandat
03-12-2016 Strażnicy ukarali mandatem karnym mężczyznę, który spalał odpady zielone.
Mikołaj w Fundacji: Zbiórka na operację Oliwii Szymiczek!
Mikołaj w Fundacji: Zbiórka na operację Oliwii Szymiczek!
02-12-2016 6 grudnia o godz.17.30 Fundacja  EdF Polska zaprasza na bajkę w wykonaniu Teatru YAPA z Krakowa oraz kiermasz świąteczny. Wstęp bezpłatny.
Festiwal smaku w Rybniku
Festiwal smaku w Rybniku
02-12-2016 Od 5 do 9 Rybniku w 25 lokalach w Rybniku odbywać się będzie Festiwal Smaku. Potrwa do 9 grudnia. 
Premier Szydło w Rybniku: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego górnictwa
Premier Szydło w Rybniku: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego górnictwa
02-12-2016 Pierwsza w historii Polskiej Grupy Górniczej Barbórka odbyła się w piątek wieczorem w hali w Boguszowicach. Uczestniczyła w niej premier Beatę Szydło.
Premier Beata Szydło przyjeżdża dzisiaj do Rybnika
02-12-2016 Prezes Rady Ministrów weźmie udział w Akademii Barbórkowej w Polskiej Grupie Górniczej. Uroczystość odbędzie się w hali MOSiR-u w Boguszowicach.
Świerklany: Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym
Świerklany: Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym
02-12-2016 Zginęła 32-letnia dróżniczka. Kobieta została potrącona prawdopodobnie w czasie przechodzenia przez torowisko. Utrudnienia w ruchu trwały blisko 3 godziny.
Kopalnia Krupiński do likwidacji. Górnicy będą przenoszeni
Kopalnia Krupiński do likwidacji. Górnicy będą przenoszeni
01-12-2016 Każdy z 1791 górników otrzymał propozycję pracy w innych kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Palowice: Strażacy usuwali powalone drzewo
Palowice: Strażacy usuwali powalone drzewo
01-12-2016 Akcja miała miejsce kilka godzin temu, na drodze powiatowej pomiedzy Palowicami a Szczejkowicami
› zobacz więcej...

Wyślij ZakładkiFacebook GaduGadu Twitter Wykop
Praca w Niemczech
Czy zamykanie nierentownych zdaniem rządu kopalń uratuje polskie górnictwo?[ zobacz inne sondy ]
Tresna
Czas generowania strony: 0.04 sek. (c: 88.08, z: 78, m: 0.01041 sek)