Otwarcie galerii handlowej Focus Mall. To jedna z najważniejszych i najefektowniejszych inwestycji komercyjnych w Rybniku / Dominik Gajda
Otwarcie galerii handlowej Focus Mall. To jedna z najważniejszych i najefektowniejszych inwestycji komercyjnych w Rybniku / Dominik Gajda
Stolica regionu przez 20 lat rządów samorządowców bardzo się zmieniła. Co ważne zmienił się nie tylko wygląd czy wizerunek miasta, ale i jego charakter. Z miasta typowo górniczego, kiedyś siedziby zjednoczenia węglowego, Rybnik stał się faktycznym usługowo-edukacyjno-handlowym centrum regionu. Nie byłoby tego bez kluczowych dla miasta inwestycji. Pierwszy samorządowy prezydent Józef Makosz wyszedł z założenia, że jeśli Rybnik ma przyciągać inwestorów, jego centrum musi przypominać Europę. Wyłożył więc rynek nową kostką, a śródmieście przewietrzył pasażami, w których powstały sklepiki i lokale gastronomiczne. Makosz zainwestował też w miejskie drogi, które za sprawą kolejnych rond stały się bardziej przyjazne dla kierowców.
Po przejęciu rządów przez jego następcę Adama Fudalego obeszło się bez rewolucji. Charakter miasta udało się zmienić dzięki ukończeniu po wielu wielu latach budowy szpitala wojewódzkiego w dzielnicy Orzepowice, największego w regionie. Magistrat występował tu w roli inwestora zastępczego i wpompował w ukończenie go niemałe pieniądze. Przeprowadzka do nowego gmachu szpitalnych oddziałów, funkcjonujących dotąd w trzech różnych kompleksach stworzyła nowe możliwości – w dawnym szpitalu położniczym miasto (wyręczając nie po raz pierwszy państwo) urządziło Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia, zaś w opuszczonym kompleksie szpitalnym przy ul. Rudzkiej stworzono rybnicki kampus akademicki – ośrodek trzech śląskich uczelni.
Władze Rybnika od lat z powodzeniem pozyskują fundusze unijne. To z ich pomocą udało się m.in. zmodernizować ważne dla rybniczan obiekty zbudowane w dobie PRL-u: Stadion Miejski przy ul. Gliwickiej czy Teatr Ziemi Rybnickiej. W ubiegłym roku oddano do użytku trzecią pływalnię w mieście; po wielu latach udało się dokończyć rozpoczętą jeszcze w czasach węglowej prosperity budowę Basenu w dzielnicy Boguszowice. Wkrótce zostanie ona połączona łącznikiem z sąsiednią halą widowiskowo-sportową, która od ponad roku jest modernizowana. To w niej swoje mecze będą rozgrywać występujące w ekstraklasie rybnickie koszykarki.
Największa, epokowa wręcz inwestycja w dziejach miasta jest najmniej efektowna ze wszystkich wymienionych. To trwająca od 2002 roku budowa kanalizacji sanitarnej, która ma dobiec końca w ciągu najbliższych miesięcy. Za blisko 130 mln euro zostanie skanalizowanych 17 z 27 rybnickich dzielnic. Ponad 71 mln euro pozyskano na to z Unii Europejskiej, kolejne prawie 17 mln euro to pożyczka zaciągnięta w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.
Jeszcze w tym roku mają zostać opracowane plany na przyszłość dla dzielnic, które kanalizacji do tej pory się nie doczekały. Obraz miasta odmieniły tez oczywiście inwestycje komercyjne, by wspomnieć tylko dwie duże galerie handlowe Plaza i Focus Mall.


Mieszkańcy mówią:

Katarzyna Palenga
– Miasto na pewno się rozwija. Dziś jest tu dużo więcej atrakcji niż przed 20 laty, a co ważniejsze są dużo większe możliwości, jeśli chodzi o pracę, edukację i kulturę. Nie zamierzam się stąd nigdzie wyprowadzać.

Grzegorz Milej
– Podoba mi się, że miasto myśli o ochronie środowiska i inwestuje w kanalizację. Podobają mi się też centra handlowe, ale powystrzelałbym tych, którzy odpowiadają za dziury w drogach. Ciekawe, że drogi i ronda przy galeriach handlowych i dużych sklepach są jak się patrzy, a inne się sypią.

Arkadiusz Grządziel
– W Rybniku dobrze mi się mieszka, choć przydałyby się lepsze drogi, bo przejechać dziś przez miasto w godzinach szczytu to spory problem. Gdyby to ode mnie zależało, wyrzuciłbym galerie handlowe poza centrum, np. w okolice Carrefoura, bo i tak dojeżdżam do nich samochodem.

Komentarze

Dodaj komentarz