Aleksandra Klich w czasie spotkania autorskiego w rybnickiej bibliotece / Dominik Gajda
Aleksandra Klich w czasie spotkania autorskiego w rybnickiej bibliotece / Dominik Gajda

Dzisiaj ujawniono: Złotą Honorową Lampkę Górniczą otrzyma Aleksandra Klich, rybniczanka, publicystka „Gazety Wyborczej”, autorka między innymi biografii Kazimierza Kutza i historii przyjaźni ks. Karola Wojtyły, późniejszego papieża, i lekarki z Krakowa Wandy Półtawskiej „Brat Karol, Siostra Wanda”.

Lampka będzie wręczana już po raz 27. - Do tej pory jeszcze nie nagradzaliśmy nikogo z kręgu dziennikarskiego – mówi Adam Świerczyna, dyrektor Rybnickiego Centrum Kultury.
Aleksandra Klich otrzyma wyróżnienie 18 października (we wtorek) przed spektaklem „Biała Bluzka” w wykonaniu Krystyny Jandy. Laudację wygłosi dr Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego. Uroczystość zacznie się o godzinie 18. - Do tej pory nazwisko laureata Lampki trzymaliśmy w tajemnicy. Teraz zdecydowaliśmy się ujawnić nazwisko wcześniej. Może znajomi pani Oli, wiedząc o tym wyróżnieniu, zdecydują się przyjść na uroczystość – mówi Adam Świerczyna. Uroczystość jest częścią 42. Rybnickich Dni Literatury.

Zwykle Lampkę wręczano w niedzielę. W tym roku też tak miało być, ale Krystyna Janda odwołała spektakl w niedzielę 16 października i przeniesiono go właśnie na 18 października. Okazało się, że dobrze się stało, bo Aleksandra Klich w weekend promuje swoją nową książkę w Rzymie! - Mieścimy się w dniach literatury i traktujemy uroczystość jako główną część tej imprezy – mówi Adam Świerczyna
Aleksandra Klich (rocznik 1968) ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak czytamy na stronie wydawnictwa Znak, na uczelni miała zajmować się literaturą przełomu XIX i XX wieku pod bacznym okiem prof. Marii Podrazy-Kwiatkowskiej, najwybitniejszej specjalistki od literatury Młodej Polski. Porzuciła jednak młodopolskie mistycyzmy, skomplikowaną młodopolską składnię i Kraków, wybierając dziennikarstwo, proste zdania i rodzinny Górny Śląsk. Od 2000 roku była dziennikarką i redaktorką katowickiego dodatku „Gazety Wyborczej", teraz pracuje w warszawskiej redakcji, w gazecie „Świątecznej" sobotnio-niedzielnym dodatku do „GW". Do stolicy dojeżdża z Rybnika, jak twierdzi, najpiękniejszego miasta Górnego Śląska.

Pisze reportaże o przemianach społecznych i obyczajowych na Górnym Śląsku, tropi zagadki historii regionu, kreśli sylwetki Ślązaków oraz polskich biskupów i ... rozmawia z Kazimierzem Kutzem. Publikowała w „Świątecznej", „Dużym Formacie", „Wysokich Obcasach". Współpracuje też z „Tygodnikiem Powszechnym". Jest laureatką Małego Feniksa, wyróżnienia wydawców katolickich, drugiej nagrody Silesia Press (za portret tłumacza Henryka Bereski, napisany wspólnie z Michałem Smolorzem) i wyróżnienia w konkursie „Oczy otwarte". W 2007 roku opublikowała „Bez mitów. Portrety ze Śląska", zbiór sylwetek wybitnych Ślązaków.

4

Komentarze

  • Ben do wyżej 13 października 2011 09:24A może tak zanim komuś coś polecisz to zaczniesz to od siebie bo bardzo jesteś zaczadziały od tego szmatławca - gadzinówki. .
  • Ben Dotyczy 12 października 2011 20:14Nie mamłem zamiaru obrażać panią Klich ale "gazeta " do jakiej pisze to jak wyżej napisałem.
  • lecz się chłopie do benka 12 października 2011 16:41lecz się chłopie
  • Ben Gadzinówka 12 października 2011 14:04 "Gazety Cadyka" gadzinówki !

Dodaj komentarz