Wieści z Funduszu

Solary dla niepełnosprawnych
Fundusz przyznał preferencyjną pożyczkę w wysokości 31 tys. zł dla Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem” w Bielsku-Białej. Środki te przeznaczone zostaną na zakup i instalację instalacji solarnej w nowo wybudowanym budynku Ośrodka Rehabilitacyjnego w Bestwinie. Instalacja solarna ma być inwestycją wspomagającą ogrzewanie budynku, którego podstawowym źródłem ciepła będzie kotłownia gazowa. Dzięki temu zmniejszeniu o 14 proc. ulegną roczne koszty przygotowania ciepłej wody w tym obiekcie. (izis)

Rozbrajanie bomby
Zakończył się najważniejszy etap unieszkodliwienia bomby ekologicznej po zlikwidowanych Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach. Do tej pory, po 16 latach prac, zlikwidowano 60 proc. wszystkich trucizn, co kosztowało ponad 10 mln złotych. Środki pochodziły z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W sumie katowicki WFOŚiGW na całą inwestycję związaną z likwidacją Zakładów Chemicznych przekazał około 60 mln zł!

Moda na oszczędzanie energii
Wydawnictwo Nowy Przemysł zorganizowało w Warszawie konferencję, która zainaugurowała ogólnopolską kampanię Polska Efektywna Energetycznie. W spotkaniu wzięła także udział Gabriela Lenartowicz, prezes katowickiego WFOŚ-u, która na ogólnopolskim forum zwróciła uwagę, iż trzeba wypracować takie mechanizmy finansowe, które zachęcą ludzi do budowania domów z użyciem technologii energooszczędnych. Oszczędzanie energii musi się ludziom opłacać.
– Wprawdzie polskie zobowiązania unijne sprawią, że budowa niskoenergetycznych domów będzie obowiązkowa po 2020 roku, jednak już teraz trzeba kreować modę na oszczędzanie energii – mówiła prezes Lenartowicz. Katowicki Fundusz jako jedyna tego typu instytucja w kraju wraz z Bankiem Ochrony Środowiska wdrożył pilotażowy program dofinansowania budowy niskoenergetycznych obiektów. (izis)

Komentarze

Dodaj komentarz