Wróbel to jeden z gatunków najbardziej związanych z człowiekiem / Borys Kala
Wróbel to jeden z gatunków najbardziej związanych z człowiekiem / Borys Kala

Jak ocieplać budynki, aby nie narażać na cierpienia mieszkających w szczelinach ptaków czy nietoperzy?
Niestety, co roku z powodu termomodernizacji bloków giną tysiące zwierząt, nieraz po zakończeniu prac w osiedlach zapada głucha cisza. Nie słychać ćwierkania, świergotu, cykania. Betonowa pustynia staje się jeszcze bardziej nieprzyjazna dla żywych istot.
„W jednym bloku może się znajdować nawet kilkadziesiąt gniazd, więc skala problemu i liczba corocznie zabijanych w całym kraju zwierząt jest ogromna! To nie koniec. Po remoncie znikają także wszelkie potencjalne schronienia. Z osiedli znikają jerzyki, a także najbardziej związane z człowiekiem wróble” – piszą autorzy poradnika „Jak docieplać budynki w zgodzie z zasadami ochrony przyrody”.

Horror na ścianach
Poradnik opracowało Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra na potrzeby Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czytamy w nim m.in., że podczas prac remontowych zamurowywane są żywcem ptaki siedzące na jajach, pisklęta oraz całe kolonie nietoperzy z młodymi. Zwierzęta giną w strasznych męczarniach, z głodu i pragnienia. Autorzy opracowania podają, jak wzorem innych państw europejskich prowadzić prace termomodernizacyjne tak, aby dążąc do oszczędzania energii, zadbać również o los ptaków i zwierząt.
Broszurę w formie elektronicznej poleca na swojej stronie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który zwraca uwagę, iż problem ptasich schronień występuje w wielu inwestycjach dofinansowanych przez WFOŚ. – Na skutek protestów organizacji ekologicznych władze spółdzielni mieszkaniowych musiały nawet wstrzymywać prace związane z ocieplaniem bloków. Okazuje się, że zgodnie z polskim i europejskim prawem to inwestor jest odpowiedzialny za zachowanie istniejących walorów przyrodniczych, w tym zapewnienie istnienia niepomniejszonej liczby chronionych gatunków zwierząt znajdujących się w obrębie realizowanego zadania – informuje Piotr Biernat, rzecznik prasowy katowickiego WFOŚ-u.

Wystarczy trochę dobrej woli
Jak przekonują autorzy poradnika z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, wystarczy trochę dobrej woli, żeby zwierzęta nie cierpiały.
„Jak wskazują doświadczenia z innych krajów, a także niektórych polskich osiedli, można pogodzić prace remontowe z ochroną ptaków i nietoperzy. Obowiązek taki wynika zresztą z prawa krajowego i wspólnotowego, które nie tylko zakazuje zabijania zwierząt, ale jednoznacznie wskazuje, że inwestor jest odpowiedzialny za zachowanie walorów przyrodniczych, w tym zapewnienie trwałego istnienia niepomniejszonej liczby schronień chronionych gatunków” – piszą autorzy poradnika.
W broszurze doradzają, co należy zrobić, aby termomodernizacja budynków nie naruszała przepisów. Powołują się na aspekty prawne docieplania budynków. Podmioty prowadzące prace związane z remontami i termomodernizacją powinny brać pod uwagę kilka aktów prawnych, przede wszystkim ustawę o ochronie zwierząt, ustawę o ochronie przyrody, kodeks karny i przepisy Unii Europejskiej.
Radzą, aby przy planowaniu termomodernizacji inwestor wziął pod uwagę porę roku, z wyprzedzeniem zabezpieczył szczeliny przed zajęciem je przez ptaki, poradził się także ornitologa. Jeśli już zaingeruje w miejsca schronienia zwierząt, powinien powiadomić wojewódzki inspektorat ochrony środowiska lub odpowiedni organ ochrony przyrody, z którym ustali zakres działań naprawczych. W przypadku zaniedbań musi się liczyć z konsekwencjami.




Ptasie osiedla
Ptaki zakładają gniazda w szczelinach między płytami, z których zbudowane są bloki, w niezabezpieczonych otworach wentylacyjnych, pustych miejscach pod parapetami oraz w przestrzeniach między ścianami i rynnami. Zajmują je także nietoperze.
Przy zabezpieczenia schronień należy zwrócić uwagę na szczeliny między płytami po ubytku fugi zabezpieczającej, szczeliny na łączeniach czterech płyt, przestrzenie pod parapetami, szczeliny przy framugach okien i pod balkonami, przestrzenie pod blachą na stropodachu zabezpieczającą ścianę przed zaciekaniem, na otwory wywietrzników, przestrzenie między rynną a ścianą, pustki w stropodachach, a także za obiciami ścian.

 

Zdjęcia pochodzą z poradnika Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”

 

Komentarze

Dodaj komentarz