Ważny temat: Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Ożywiona dyskusja uczestników tej ekologicznej debaty dowodziła, że kwestia zagospodarowania ścieków to dziś jeden z najpoważniejszych problemów ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Gmina Pietrowice Wielkie jako jedna z nielicznych w kraju uzyskała wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu budowy ponad 1100 przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Będzie to kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych!
– Jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli gminie z oddalonymi od siebie sołectwami na skanalizowanie i tym samym zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności gminy dla potencjalnych krajowych i zagranicznych inwestorów. Przede wszystkim jednak nowoczesne i bezpieczne dla środowiska oczyszczalnie ścieków znacznie polepszą warunki życia mieszkańców, zbliżając je do europejskich standardów – mówi podczas konferencji Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zaprezentowane zostały konkretne rozwiązania budowy mikrooczyszczalni na terenach o rozproszonym budownictwie, gdzie budowa sieci kanalizacyjnej po prostu się nie opłaca. – Małe oczyszczalnie są skuteczną i tanią alternatywą od 15 lat stosowaną w innych krajach. W Niemczech na przykład rocznie sprzedaje się ich kilkadziesiąt sztuk – przekonywali przedstawiciele NFOŚ -u. Wkrótce w Pietrowicach Wielkich ogłoszone zostaną przetargi na dostawy urządzeń. Urząd będzie monitorował ich pracę, zapewni serwis i wywóz osadów.
Warto wspomnieć, że także inne, śląskie gminy mogą zgłaszać programy budowy takich oczyszczalni. WFOŚ przewiduje dla nich preferencyjne pożyczki do 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Do tej pory ze środków Funduszu w Katowicach dofinansowano budowę blisko 200 przydomowych oczyszczalni na łączną kwotę 1 mln 500 tys. zł.

Komentarze

Dodaj komentarz