Kompleks szpitalny jest dziś zamknięty na cztery spusty  / Wacław Troszka
Kompleks szpitalny jest dziś zamknięty na cztery spusty / Wacław Troszka

Stowarzyszenie Oligos na rzecz Dzieci, Młodzieży oraz Absolwentów Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego otrzymało od rybnickiego starostwa do zagospodarowania pomieszczenie po byłym szpitalu Juliusz. Ma tu m.in. powstać 24-godzinna placówka opieki nad osobami niepełnosprawnymi. W piątek, 25 stycznia, Oligos zaprezentuje swoje zamierzenia i plany wobec budynku właśnie w Juliuszu.

Pomieszczenia, które dostało stowarzyszenie, wymagały gruntownego remontu. - Wartość prac do wykonania wielokrotnie przewyższała nasze możliwości i spędzała nam sen z powiek. Pełni niepokoju i gonitwy myśli odebraliśmy telefon od przedstawicieli Coca-Coli, którzy zapytali, czy mogą nam wyremontować salę w ramach wolontariatu pracowniczego – słyszymy w Oligosie.

W listopadzie pracownicy Coca-Cola HBC Polska przystąpili do remontu. Wolontariusze nie mieli prądu i ogrzewania w budynku. Mimo chłodu pracowali po godzinach. - Nawiązując z nimi współpracę, spodziewaliśmy się zwykłego odświeżenia sali. Końcowy efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Sala zaprojektowana przez grafika jest pomalowana w nowatorskim stylu. Wolontariusze zadbali nawet o takie szczegóły jak pieczołowicie wyfrezowane kratki wentylacyjne oraz sprezentowali nam obrazy upiększające wnętrze – dodają w placówce.

Juliusz dziś
Właścicielem kompleksu poszpitalnego od 2009 roku jest Starostwo Powiatowe w Rybniku, które budynki po dawnym szpitalu otrzymało w akcie darowizny za przysłowiową złotówkę od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Szkoła Zawodowa Izby Rzemieślniczej w Rybniku zajęła budynki przy ulicy 1 maja. W budynku po dawnym oddziale dermatologii przy ulicy Klasztornej działalność prowadzić będą trzy rybnickie stowarzyszenia: Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych, Hospicjum Domowe im. św. Rafała Kalinowskiego oraz Oligos.

Komentarze

Dodaj komentarz