Obóz Zgoda - miejsce niezgody i tragedii Ślązaków

W niedzielę już po raz trzeci na Górnym Śląsku będzie obchodzony Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. A w sobotę z Katowic przez Chorzów, Świętochłowice wyruszy piąty Marsz na Zgodę - miejsce prześladowań Górnoślązaków po 1945 roku. Obecnie w sieci można też zobaczyć cały film "Zgoda - miejsce niezgody", który ukazuje dramat Ślązaków w PRL. 

Organizowane od pięciu lat Marsze na Zgodę to forma hołdu dla ofiar represji komunistycznych w latach 1945-1948. Od dwóch lat uroczystości mają charakter oficjalny. Przed dwoma laty wojewódzcy radni zdecydowali też, że ostatnia niedziela stycznia obchodzona będzie w regionie jako Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku.
Józef Małek z Rybnika od kilkunastu lat wraz z byłymi więźniami dba o starą bramę obozu dla Ślązaków w Świętochłowicach - Zgodzie. Dlaczego Ślązacy zostali w PRL-u uznani za zdrajców państwa polskiego? Na to pytanie odpowiada w swoich publikacjach katowicki oddział IPN. Z pewnością wiele śląskich rodzin w obozach dla Górnoślązaków odnajdzie swoje powojenne losy. Wielu mieszkańców naszego regionu dotknęła ta tragedia. 

W niedzielę o godz. 11 msza za ofiary zostanie odprawiona w kościele pw. św. Jerzego w Dębieńsku, a 3 lutego o godz. 16 w kościele pw. Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich. 

Komentarze

Dodaj komentarz