Pieczęć na relikwii należy do arcybiskupa Pragi / Andrzej Derwisz
Pieczęć na relikwii należy do arcybiskupa Pragi / Andrzej Derwisz

W połowie zeszłego roku pisaliśmy na łamach "Nowin" o tajemniczym pochodzeniu i losach relikwii św. Jana Nepomucena, która znajduje się w parafii pod wezwaniem tego świętego w rybnickiej dzielnicy Chwałęcice. Relikwie te w 2009 roku przekazał ksiądz Henryk Kołodziej, emerytowany proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ochojcu. Od wielu lat były one w posiadaniu jego rodziny. Proboszcz chwałęcicki ksiądz Grzegorz Jagieł zlecił wykonanie ozdobnego relikwiarza i obecnie relikwie są wbudowane w dawną monstrancję. Uroczyście wniesiono je do kościoła w 2010 roku. Na relikwii znajduje się pieczęć biskupa, jednak nie było wiadomo, którego. Ksiądz Jagieł postanowił wypełnić tę lukę...

‒ Wysłaliśmy maile do archidiecezji praskiej,wrocławskiej i ołomunieckiej z prośbą o ustalenie właściciela pieczęci oraz wieku relikwii. Najwięcej informacji dostarczyła nam odpowiedź z Pragi. Czesi ustalili, że pieczęć na relikwii należy do kardynała Fryderyka Jana Józefa księcia Schwarzenberga, który w latach 1849-1885 sprawował funkcję arcybiskupa Pragi. Można więc wnioskować, że nasza relikwia została potwierdzona właśnie jego pieczęcią ‒ relacjonuje ksiądz Grzegorz Jagieł.

Warto dodać, że relikwie św. Jana Nepomucena są wystawiane w Chwałęcicach w każdą niedzielę i święta, ale też co roku uroczyście przewożone łodzią przez Rybnicki Hufiec Harcerzy Wodniaków do ołtarza podczas mszy na wodzie, po czym następuje krótka modlitwa do świętego w intencji mieszkańców Rybnika. Relikwie pozostają wystawione do końca mszy. W parafii zaś w przeddzień odpustu odbywają się uroczyste nieszpory przed kaplicą św. Jana Nepomucena.

Fryderyk Schwarzenberg...
...(1809-1885) urodził się w Wiedniu. Studiował filozofię, prawo i teologię w Wiedniu i Salzburgu. W 1842 został kardynałem, w 1863 roku arcybiskupem Salzburga, zaś w 1849 roku Pragi. Znacznie przyczynił się do powstania katedry św. Wita w Pradze (budowanej w latach 1871-1928). Był również cenionym mecenasem sztuki i organizacji charytatywnych, współtworzył wyższą uczelnię muzyczną.

1

Komentarze

  • Żorzanka Związki ziemi raciborskiej i rybnickiej z Czechami 04 kwietnia 2013 19:49Już od XVI wieku czeska arystokracja spod Pragi nabywała majątki w naszej okolicy. dlatego że Śląsk uchodził za miejsce wolne od prześladowań religijnych. W polskich książkach historycznych niestety nie znalazłam nic na ten temat. Mówią o tym tylko źródła czeskie, niestety mocno rozproszone i traktujące ten temat wyrywkowo. Z przekazów rodzinnych wiem, że mniej więcej w tym wieku na terenie wsi Jejkowice powstała znaczna kolonia czeska. Moi prapradziadkowie nosili czeskie nazwisko "Wojaczek". Stąd mój apel: Drodzy historycy, przybliżcie nam ten okres!

Dodaj komentarz