Rafał Adamus z Pro Loquela Silesiana będzie dzisiaj mówił kodyfikacji języka śląskiego / Iza Salamon
Rafał Adamus z Pro Loquela Silesiana będzie dzisiaj mówił kodyfikacji języka śląskiego / Iza Salamon

W oficjalnym raporcie Polski o mniejszościach etnicznych i narodowych w Polsce nie ma ani słowa o Ślązakach! Czy to możliwe, aby jego autorzy przeoczyli ponad 800 tys. osób deklarujących w spisie narodowość śląską? Rada Europy zwróciła na to Polsce uwagę.

Dzisiaj, 7 czerwca, przedstawiciele środowisk śląskich spotkają się w Krakowie z Komitetem Doradczym Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych. Ślązaków reprezentowali będą: Marek Plura, poseł, Piotr Długosz, przedstawiciel Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, oraz Rafał Adamus, przedstawiciel organizacji językowych, przewodniczący Rady Górnośląskiej.

- Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej przygotowało wniosek z uzupełnieniem do oficjalnego III raportu RP, który to na 112 stronach dotyczących sytuacji mniejszości w Polsce nie wspomina ani słowem o kwestii narodowości śląskiej czy języku śląskim! Raport strony polskiej został przygotowany w grudniu 2012 roku, a więc już po ogłoszeniu wyników spisu z 2011 roku. Nasuwa się więc pytanie, po co wydawać pieniądze podatników na spis powszechny, skoro władze RP w oficjalnym dokumencie przedstawianym Radzie Europy i tak "przeoczyły" ponad 800.000 osób deklarujących narodowość śląską - pyta Piotr Długosz.

Środowiska śląskie zostały jednak poproszone o uzupełnienie tego raportu o swoje stanowisko, gdyż już w II Raporcie Komitet Doradczy zalecał stronie polskiej podjęcie dialogu z osobami deklarującymi narodowość śląską i używającymi języka śląskiego.

Na dzisiejszym spotkaniu w Krakowie poseł Plura zreferuje stan prac nad nowelizacją ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, który ma uczynić ze śląskiego drugi obok kaszubskiego język regionalny w Polsce. Rafał Adamus przedstawi tematy związane z kodyfikacją języka śląskiego, a Piotr Długosz będzie mówił o staraniach osób narodowości śląskiej o prawne uznanie w polskim systemie prawnym. Przekaże także oficjalne uwagi do raportu strony polskiej podpisane przez 6 organizacji śląskich. Wniosek został przygotowany w języku śląskim oraz angielskim.

Przedstawiciele Rady Europy otrzymają także napisane po śląsku "Listy z Rzymu" prof. Zbigniewa Kadłubka, gdzie posłowie w języku angielskim dotyczące Śląska i języka śląskiego napisał dr hab. Tomasz Kamusella.
- Za przygotowanie śląskiej i angielskiej wersji raportu dziękujemy Grzegorzowi Kulikowi, Marcinowi Melonowi i Michałowi Kiesiowi - dodaje Piotr Długosz.

(Pełną treść wniosku po śląsku można przeczytać pod linkiem: http://slonzoki.org/files/Komitet2013.pdf)

8

Komentarze

  • anonim kiedys na smolnej na ul 13 czerwca 2013 11:27kiedys na smolnej na ul szkolnej,mieszkali Chmiele,Olesie, Piechaczki. po placu chodziyly gynsi i kaczki. jak przyjechali gorole to nie mieli z kaczek i gensi ZUPY NA STOLE.
  • anonim kiedys na smolnej na ul 13 czerwca 2013 11:25kiedys na smolnej na ul szkolnej,mieszkali Chmiele,Olesie, Piechaczki. po placu chodziyly gynsi i kaczki. jak przyjechali gorole to nie mieli z kaczek i gensi ZUPY NA STOLE.
  • Ślązaczka - sąsiadka przyjaznych Śląski język czy gwara 12 czerwca 2013 18:00Jakby nie nazwać tego zjawiska, to my Ślązacy mamy prawo do tego, żeby rozwijać się kulturowo i decydować o sobie! Dlaczego wszystkie ościenne nacje chcą nami rządzić? Wy przecież jesteście gośćmi na naszej śląskiej ziemi, więc zachowujcie się jak prawdziwi GOŚCIE, a wtedy nie będziecie musieli narzekać, że Ślązacy Was nie lubią
  • Taki1 Po leku, po leku... 12 czerwca 2013 12:20Nie chca nic godać ale, "3 mld 12 mln euro - dokładnie taką kwotą dysponować będzie Województwo Śląskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Tym samym województwo Śląskie dysponować będzie największą pulą środków w Polsce"[tvs.pl], a wy yno narzykocie...
  • francek europa 12 czerwca 2013 10:08RAS to team ktorego trzeba wspierac i pchac do przodu,nie moze sie przejmowac koalicja,my muszymy sami na slasku przysc na ster,chef ma racje.Pozdrawia.
  • Eterno Vagabundo Przyznacie mi rację. 11 czerwca 2013 23:04 Gwara śląska językiem Stać się nie powinna, Bo w dzielnicach miasta Już ona jest inna.
  • hajnel mało robiymy.. 07 czerwca 2013 19:07Slonzoki mało działajom..Kożdy czeko że kto inny cos zrobi dlo Oberschlesien..I czas ucieko...Trzeba z ludziami godac bez ganby po naszymu - o nos i Slonsku...
  • slazok slask 07 czerwca 2013 12:03synki za pomalu walczycie , z europy teraz trza korzystac

Dodaj komentarz