Marcin Melon jest zafascynowany Śląskiem i tę pasję stara się przekazać uczniom w szkole / Archiwum
Marcin Melon jest zafascynowany Śląskiem i tę pasję stara się przekazać uczniom w szkole / Archiwum

Dla zainteresowanych nauczycieli mamy jednak dwie dobre informacje. Po pierwsze do 10 października mogą zgłaszać swój udział w projekcie "W regionie o regionie" - są jeszcze wolne miejsca. Jest to bezpłatne szkolenie, a zajęcia ruszają już niebawem w Katowicach. Po drugie – w Instytucie Badań Regionalnych pod kierownictwem prof. Ryszarda Kaczmarka trwają intensywne prace nad pierwszym podręcznikiem do edukacji regionalnej. Prace te koordynuje dr Maciej Fic.

Czekając na pierwszy podręcznik

Jednak na wspomniany podręcznik trzeba jeszcze trochę poczekać – do 2015 roku. Tym bardziej warto skorzystać z bezpłatnego szkolenia.

Póki co, z przeprowadzonych w gimnazjach i szkołach średnich badań wynika, iż nasi uczniowie nie znają historii swego regionu, nie są zakorzenieni w tradycji lokalnej, a wielokulturowość Śląska to dla nich praktycznie obce pojęcie. Badania te prowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego, a także Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Patriotyzm jutra".

Żeby to zmienić, potrzeba więc mozolnej pracy u podstaw i ciekawie oraz rzetelnie przygotowanych zajęć. Wielu nauczycieli zapyta pewnie, kiedy, przy tak przeładowanych programach, mówić jeszcze dzieciom o ich małej ojczyźnie? Skąd wziąć na to chęci i czas?

Zafascynowany Śląskiem nauczyciel

Marcin Melon ze stowarzyszenia Silesia Schola przekonuje, że do przekazywania tej wiedzy nie potrzeba osobnych lekcji, bo o Śląsku można uczyć nawet na lekcjach języka angielskiego.

- Tak, tak, jestem nauczycielem języka angielskiego, geografii i wiedzy o społeczeństwie, a jako że czuję się Ślązakiem i jestem zafascynowany Śląskiem, staram się tą fascynacją zarazić również moich uczniów – mówi o swojej pracy nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach. Od niedawna mieszka na Śląsku Cieszyńskim, zaś jego rodzina wywodzi się z katowickiego Nikiszowca, Zawodzia i Szopienic.

Dodaje, że pomysł projektu "W regionie o regionie" wyszedł właściwie od samych nauczycieli regionalistów, którzy często narzekali na brak odpowiednich materiałów do nauczania regionalizmu. Pomysł ten podchwycili członkowie katowickiego stowarzyszenia Inicjatywa, którzy napisali wniosek, zdobyli fundusze unijne na realizację projektu, a następnie zaproponowali współpracę Silesii Schola. – Zgodziliśmy się, bo jest to pierwszy taki projekt! Oprócz szkolenia dla nauczycieli będziemy wspólnie tworzyli platformę internetową, będziemy kręcili filmy dydaktyczne do wykorzystania na zajęciach nauczania o regionie. Tego naprawdę jeszcze nigdy nie było - podkreśla Marcin Melon.

Jedyny taki projekt

Jak wynika z zapowiedzi, ten kurs ma się różnić od wszelkich do tej pory organizowanych. Nauczyciele mają nie tylko zdobyć większą wiedzę, ale też otrzymać skuteczne narzędzia i metody, dzięki którym lekcje będą ciekawe i pożyteczne. - Przede wszystkim chcemy wyjść naprzeciw tym nauczycielom, którzy sami są zafascynowani naszym regionem, sporo o nim wiedzą, nie zawsze jednak potrafią skutecznie zarazić swoją pasją młode pokolenie – dodają autorzy projektu. Bez wątpienia sam śląski folklor, ludowe stroje i godka śląska mogą czasem nie wystarczyć, aby zainteresować młodzież Śląskiem. A może by tak wyruszyć szlakiem Karola Goduli? A może przeczytać parę śląskich wierszy Petra Bezrucza? Pomysłów jest wiele.

Razem damy radę

Warto wspomnieć, że organizacja Silesia Schola powstała 29 lutego 2012 roku. W gronie założycieli znaleźli się przede wszystkim nauczyciele, a także przedstawiciele najważniejszych organizacji regionalistycznych, m.in. Związku Górnośląskiego, Ruchu Autonomii Śląska, Młodzieży Górnośląskiej, stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana, a także naukowcy (m.in. prof. Ryszard Kaczmarek), eksperci (m.in. Dariusz Walerjański, kierownik Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki) oraz przedstawiciele samorządów. Wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Katowicach Silesia Schola współorganizowała spotkania Klubu Nauczyciela Regionalisty. Prowadzi także stronę internetową www.edukacjaregionalna.pl, na której można znaleźć bieżące informacje oraz przykładowe materiały do lekcji o regionie.

W regionie o regionie
Stowarzyszenie Silesia Schola i Stowarzyszenie Inicjatywa zapraszają nauczycieli do udziału w projekcie "W regionie o regionie". Kurs odbędzie się w dwóch turach, w każdej znajdzie się miejsce dla pięćdziesięciu uczestników. Będą oni podzieleni ze względu na wiek swoich uczniów.

Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji na temat szkolenia znaleźć można na stronie internetowej oregionie.pl. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Udział w nim jest całkowicie darmowy, a organizator zwraca koszty dojazdu.

 

4

Komentarze

  • spl908455 (Henryk Mościbrodzki) Analfabetyzm śląski mogą przełamać tylko nauczyciele pasjonaci 04 października 2013 22:34Dobrze, że są jeszcze ludzie pokroju jak Marcin Melon, którzy coś konkretnego robią dla Śląska.
  • LO I nie jest to problem 03 października 2013 11:58I nie jest to problem tylko i wyłącznie Śląski. Gdybyście zapytali uczniów z innych regionów, czy to wielkopolski, pomorza - Kaszub -, Mazur czy Warmii skala odpowiedzi byłaby podobna.
  • ads slask 03 października 2013 06:16Przeciez o to gorolom Polokom chodzilo
  • Arkadiusz Karski Malujemy flagę Śląska w trzeciej be. 02 października 2013 21:30Polecam filmik, który nagrałem w czasie pogadanki o Śląsku i Ślązakach, a także o tęczowych rodzinach (z racji, że wychowujemy z mężem jako ojcowie zastępczy jednego z chłopców - tego, który pojawia się w filmie machać do kamery jako trzeci): http://www.youtube.com/watch?v=9IyBknpkCUQ

Dodaj komentarz