Beata Kopczyńska
Beata Kopczyńska

Mam półroczne dziecko, chciałabym wrócić do pracy, ponieważ ciężko wyżyć z jednej pensji. Nie stać nas z mężem na opiekunkę, ale wraz z przyjaciółmi, którzy też mają małe dzieci, moglibyśmy zatrudnić nianię. Jak to załatwić?

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. (DzU nr 45, poz. 235 z późn. zm.) rodzice dzieci do lat trzech mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej, a składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za opiekunkę, która otrzymuje pensję nieprzekraczającą minimalnego wynagrodzenia, opłacane są z budżetu państwa. Należy podkreślić, że nianią nie może być ani jeden z rodziców, także samotnie wychowujący dziecko, ani osoba niepełnoletnia. Umowa z nianią musi być zawarta w formie pisemnej i powinna określać: strony umowy, cel i przedmiot, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty, czas, na jaki została zawarta, warunki i sposób zmiany oraz sposób rozwiązania. Umowa uaktywniająca to umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Po jej zawarciu jeden z rodziców zgłasza się do ZUS, gdzie dopełni resztę formalności. Jeżeli znajomi chcieliby zatrudnić tę samą nianię do swojego dziecka w ramach umowy uaktywniającej, to oni również muszą zawrzeć odrębną pisemną umowę z opiekunką, która będzie zawierała te same zapisy, co powyżej.

Należy dodać, że osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu sprawowania jednocześnie kilku umów uaktywniających podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu tej umowy, którą zawarto najwcześniej. Minimalne wynagrodzenie w kraju wynosi obecnie 1600 zł, więc do takiej kwoty ZUS z budżetu państwa pokryje niani składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Rodzice pokryją składki w przypadku, gdy pensja niani przekroczy minimalne wynagrodzenie, ale tylko od kwoty owego przekroczenia. Na życzenie niani można ją również zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale składkę na to ubezpieczenie sfinansuje sobie niania, a jeden z rodziców będący płatnikiem będzie to opłacał do ZUS.

Należy dodać, że rodzice mogą zawrzeć z nianią umowę na niższą kwotę niż minimalne wynagrodzenie, może to być np. 1000 zł, i od tej kwoty opłacane są składki finansowane z budżetu państwa. W celu rozliczenia składek za nianię rodzic pełniący rolę płatnika musi złożyć w ZUS dokumenty ZUS DRA (deklaracja rozliczeniowa) i ZUS RCA (imienny raport miesięczny składkowy). Jeżeli pensja niani nie przekroczy minimalnego wynagrodzenia, trzeba złożyć je tylko raz. W kolejnych miesiącach ZUS sam wygeneruje dokumentację. Ponowne złożenie dokumentów będzie wymagane w sytuacji, gdy nastąpiły zmiany podstawy wymiaru składek w stosunku do danych wykazanych w poprzednim miesiącu, np. przebywanie niani na zasiłku chorobowym.

Rodzice zatrudniający nianię zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS. Specjalnie pod tym kątem uruchomiono infolinię pod numerem 801 400 400. Zapraszamy również na stronę internetową ZUS: www.zus.pl/nianie.

Notowała: (eg-p)

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz