Świadczenie przedemerytalne

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Czy mając ukończone 53 lata oraz 35 lat pracy (pracowałam od 16. roku życia w gospodarstwie rodziców), mogę otrzymywać świadczenie przedemerytalne? Pytam dlatego, że mam okresy składkowe i nieskładkowe, okresy bezrobocia, świadczenia pielęgnacyjnego na mamę inwalidę (od kwietnia 2012 do czerwca 2013). Od września jestem zarejestrowana jako bezrobotna, ale bez prawa do zasiłku.
Elżbieta

 
Pani staż pracy spełniałby jeden z kilku warunków wymaganych do przyznania świadczenia przedemerytalnego. Proszę pamiętać, że ten 35-letni staż uprawniający do emerytury należy osiągnąć do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu, w którym była pani zatrudniona (co najmniej sześć miesięcy), a nie już po zakończeniu pracy. A oto pozostałe warunki, jakie należy spełnić, składając wniosek o świadczenie przedemerytalne.
Pobieranie przez co najmniej sześć miesięcy zasiłku dla bezrobotnych, w dalszym ciągu należy być zarejestrowanym w PUP jako osoba bezrobotna, w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie można odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych. Osoba starająca się o świadczenie przedemerytalne musi pamiętać też o terminach, czyli wniosek do ZUS o jego przyznanie musi złożyć w wciągu 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego sześciomiesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Osoba starająca się o świadczenie przedemerytalne musi złożyć wniosek w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej, jeżeli w okresie pobierania zasiłku wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie sześciomiesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Począwszy od 1 lutego 2011 roku termin ten – w szczególnie uzasadnionych przypadkach – podlega przywróceniu na wniosek osoby zainteresowanej. O jego przywróceniu rozstrzyga organ rentowy.
Trudno na podstawie informacji podanych przez panią jednoznacznie rozstrzygnąć, czy ma Pani prawo do świadczenia przedemerytalnego, czy nie. Nadmienię tylko, że okresy pozostawania zarejestrowanym jako osoba bezrobotna w PUP z prawem do zasiłku wliczają się do okresów składkowych, a praca na roli jest okresem uzupełniającym staż pracy. Jeśli po przeanalizowaniu swojej sytuacji uzna pani, że spełnia wszystkie warunki wymagane do przyznania tego świadczenia, najlepiej złożyć wniosek do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku muszą być dołączone odpowiednie dokumenty lub oświadczenia stwierdzające okoliczności uzasadniające przyznanie żądanego świadczenia i ustalenie jego wysokości. Po przeanalizowaniu wniosku i złożonej przez panią dokumentacji ZUS wyda stosowną decyzję.
 
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz