Renta po pierwszym mężu

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


W 2008 roku zmarł mój mąż, który ze względu na ciężką chorobę miał całkowitą niezdolność do pracy. Z tego małżeństwa mam trójkę niepełnoletnich dzieci, które pobierają rentę rodzinną po ojcu. Obecnie mam 45 lat, w 2011 roku ponownie wyszłam za mąż i straciłam prawo do renty. Czy po skończeniu 50 lat mam prawo do renty po pierwszym mężu, czy ze względu na drugie małżeństwo nie mogę się już starać o rentę?
Lidia

Renta rodzinna to świadczenie przysługujące uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci posiadała ustalone przez ZUS prawo do emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń. Także członkowie rodziny osoby, która przed śmiercią uzyskiwała zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, mogą ubiegać się o rentę rodzinną. O rentę rodzinną mogą ubiegać się: dzieci, wnuki i rodzeństwo, wdowa/wdowiec oraz rodzice – każde pod wyszczególnionymi warunkami. Z pani informacji wynika, że rentę rodzinną pobierają dzieci, a kiedyś również pobierała ją pani. Nie wyjaśniła pani, co było faktyczną przyczyną utraty prawa do renty rodzinnej. Znając więcej szczegółów, być może udałoby się udzielić pani bardziej szczegółowej odpowiedzi.
Przepisy wskazują, że wdowie przysługuje prawo do renty rodzinnej pod kilkoma warunkami: jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat, była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci uprawnionych do pobierania renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyło 16 lat lub 18 lat (pod warunkiem pobierania nauki), bądź samo jest całkowicie niezdolne do pracy.
Uprawnienia do renty przysługują również wdowie, która spełnia warunek wieku lub niezdolności do pracy w okresie do pięciu lat od śmierci męża lub zaprzestania wychowania dzieci. Zatem, jeśli 50 lat ukończy pani w okresie do pięciu lat od zaprzestania wychowywania dzieci uprawnionych do pobierania renty rodzinnej. będzie mogła pani złożyć wniosek o rentę rodzinną. Na podstawie przedłożonych dokumentów ZUS wyda stosowną decyzję.
Wysokość stawki procentowej świadczenia zmienia się w zależności od tego, ile osób w rodzinie pozostaje uprawnionych do pozyskiwania renty po zmarłym. Jest to jedna łączna kwota, która w razie konieczności dzielona jest równo pomiędzy uprawnionych. Dla jednej osoby stawka ta wynosi 85 procent świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu; dla dwóch osób jest to 90 procent; a dla trzech i więcej – 95 procent.
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz