Składka bez tajemnic

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu odprowadzam za siebie składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy. W połowie marca 2014 roku skończyłem 60 lat. Czy w związku z tym jestem zwolniony z opłacania składki na Fundusz Pracy? Jeśli tak, to od kiedy?
Jan z Żor

Przedsiębiorca podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, którego podstawa wymiaru składek (w przeliczeniu na miesiąc) jest co najmniej równa minimalnemu wynagrodzeniu, opłaca za siebie składkę na Fundusz Pracy. Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy dotyczy to osób, które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. W razie gdy osoby te osiągają wskazany wiek w trakcie miesiąca kalendarzowego, zwolnienie z obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy następuje dopiero od następnego miesiąca. Jeśli zaś dana osoba 55 lub 60 lat kończy pierwszego dnia danego miesiąca, zwolnienie z obowiązku opłacania składki przysługuje już od tego miesiąca. W świetle powyższego pan jako przedsiębiorca będzie  zwolniony z opłacania za siebie składki na Fundusz Pracy począwszy od 1 kwietnia 2014 roku.
Chciałbym wiedzieć, w jaki sposób jest wyliczana i potrącana z mojej emerytury składka na ubezpieczenie zdrowotne. Wydaje mi się, że jeszcze 10 lat temu była to niższa kwota.
Mirosław z Rybnika

Podstawą wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne dla emerytów i rencistów jest kwota emerytury i renty, z wyłączeniem: dodatków, zasiłków, świadczeń pieniężnych i ryczałtu energetycznego, ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz deputatu węglowego. Kwoty potrąceń na ubezpieczenie zdrowotne określają przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Początkowo składka wynosiła 7,75 procent i w całości podlegała odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Od 2003 składka na ubezpieczenie zdrowotne zaczęła wzrastać o 0,25 procent od 1 stycznia każdego roku. Obecnie wynosi 9 procent i zgodnie z przyjętymi i obowiązującymi przepisami jest to jej ostateczna wysokość. Część składki w wysokości 7,75 proc. potrącana jest z zaliczki na podatek, a 1,25 proc. ze świadczenia.
 
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz