Choroba a wymówienie

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Jestem na wypowiedzeniu, ale nie pracuję, ponieważ ciężko zachorowałem. Lekarz wypisał mi ponad dwumiesięczne zwolnienie. Czy dostanę świadczenie, gdy skończy mi się umowa o pracę?
 
Ubezpieczony, który posiada wymagany okres ubezpieczenia (tzw. okres wyczekiwania) i stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, gdy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do zasiłku chorobowego w trakcie ubezpieczenia. Jeżeli okres niezdolności do pracy wykracza poza okres ubezpieczenia, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje pod warunkiem, że osoba niezdolna do pracy:
– nie kontynuuje ani nie podjęła działalności zarobkowej, która stanowi tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym albo – mimo że nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem chorobowym – zapewnia tej osobie prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy,
– nie jest uprawiona do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres nie dłuższy niż 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu okresu wypłaty zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane na okres niezbędny do odzyskania zdolności do pracy, nie dłużej niż na okres 12 miesięcy. Nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz urlopu dla poratowania zdrowia, który został udzielony na podstawie odrębnych przepisów.

 

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz