Świadczenie rehabilitacyjne i przedemerytalne

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

Mam skończone 55 lat i staż pracy 38 lat składowych i nieskładowych łącznie. Stan zdrowia nie pozwala mi pracować. I muszę odejść na rentę rehabilitacyjną. Czy po tym świadczeniu mogę ubiegać się o zasiłek przedemerytalny?  W jaki sposób?

Po wykorzystaniu 182 dni zasiłku chorobowego może się pani starać o świadczenie rehabilitacyjne (nie rentę rehabilitacyjną), które jest przyznawane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Jeśli chodzi o kwestię świadczenia przedemerytalnego, to należy spełnić łącznie kilka warunków, aby je otrzymać. Przysługuje ono osobie – w tym przypadku kobiecie – która:
– do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (są to przyczyny ekonomiczne, np. czyli redukcja etatów, częściowa likwidacja zakładu, przyczyny ekonomiczne lub organizacyjne), w którym była zatrudniona przez co najmniej 6 miesięcy, ukończyła 55 lat  i udokumentowała staż emerytalny wynoszący co najmniej 30 lat
- do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez co najmniej 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 35 lat.
Wiek i staż pracy wskazywałby na to, że może się pani ubiegać o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia zwolnienia z zakładu pracy, czy stało się to na wskutek przyczyn dotyczących zakładu pracy, tj. likwidacja zakładu, likwidacja stanowiska.
Po wypowiedzeniu umowy o pracę z przyczyn po stronie zakładu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008r., Nr 69, poz. 415 ze zm.), należy się zarejestrować we właściwym powiatowym urzędzie pracy.
Świadczenie przedemerytalne przysługuje po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

1. nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
2. w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
3. złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu potwierdzającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
4. złoży wniosek w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej, jeżeli w okresie pobierania zasiłku wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Począwszy od 1 lutego 2011 r. termin ten w szczególnie uzasadnionych przypadkach - podlega przywróceniu na wniosek osoby zainteresowanej. O jego przywróceniu rozstrzyga organ rentowy.

Postępowanie o przyznanie świadczenia przedemerytalnego wszczyna się na wniosek osoby ubiegającej się o to świadczenie. Wniosek o świadczenie przedemerytalne składa się na formularzu ZUS Rp-26. Wniosek ten należy złożyć w oddziale (inspektoracie) ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, o czym więcej za tydzień.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz