Urlop godzinowy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 
Pracuję w sklepie na jedną czwartą etatu. Mój staż pracy jest dłuższy niż 10 lat. Pracuję codziennie po 2 godziny. Na jakich zasadach mogę skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Szef twierdzi, że nie może to być więcej niż 26 dni, ale moim zdaniem jestem na tym stratna. Kto ma rację?
 
Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat wynosi 26 dni. Dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy urlop jest ustalany proporcjonalnie do wymiaru etatu. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy takim udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
W opisanej sytuacji pracownik w skali roku ma prawo do 7 dni urlopu (jedna czwarta etatu razy 26 dni = 6,5; po zaokrągleniu: 7), czyli 56 godzin (7 dni razy 8 godzin = 56). W razie wykorzystania urlopu w danym dniu, z puli urlopowej odejmuje się liczbę godzin, które pracownik miał wtedy do przepracowania. Zgodnie z grafikiem udzielenie urlopu na dany dzień (2 godzin pracy) skutkuje tym, że pozostaną pani 54 godziny urlopu (56 – 2 = 54). W efekcie wykorzystanie całej puli urlopowej za dany rok kalendarzowy będzie równoznaczne z tym, że w opisanej sytuacji Czytelniczka nie przyjdzie do pracy przez 28 dni roboczych.
Oczywiście nie oznacza to, że mamy tu do czynienia z 28 dniami urlopu. Pracodawca może bowiem ustalić inny harmonogram (grafik) czasu pracy pracownika zatrudnionego na jedną czwartą etatu, np. poniedziałek i wtorek po 5 godzin, od środy do niedzieli wolne. W takiej sytuacji wykorzystanie całej puli urlopowej to 11 dniówek roboczych i dodatkowa godzina urlopu w trakcie innego dnia pracy (11 razy 5 = 55; 55 + 1 = 56). Jak już wspomniano, urlopu udziela się na cały dzień pracy. Wyjątkiem będzie jednak sytuacja, w której część urlopu do wykorzystania jest niższa niż dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. W podanym przykładzie pracownik zamiast 5 godzin w danym dniu przepracuje więc tylko 4.
Podstawa prawna:
Art. 154 i 154² Kodeksu pracy.
 
Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz