GumiSil
Ostoja - Domki nad morzem
Ostoja - Domki nad morzem

18 lipca 2018

Imieniny:

ładowanie...

złóż życzenia

Znak zodiaku: Rak
sprawdź horoskop

Ogłoszenia:
 1. Motoryzacja
 2. Nieruchomości
 3. Lokale
 4. Mieszkania
 5. Handel
 6. Usługi
 7. Finanse
 8. Zdrowie i Uroda
 9. Turystyka
 10. Praca
 11. Zwierzęta
 12. Różne
 13. Dodaj ogłoszenie
Tak przed laty wyglądały nasze kąpieliska. Pamiętacie te miejsca?
17.07.2018
0
Mieszkania są eleganckie - przestronne, jasne, pełne światła. Z każdego pokoju, w każdym mieszkaniu wychodzi się na ogromny balkon na którym spokojnie podziwiając panoramę Rybnika albo zalew pijąc poranną kawę. Właśnie takie są nowiutkie mieszkania komunalne, które powstały w dawnym internacie szkoły medycznej przy ulicy Borki w rybnickiej dzielnicy Orzepowice.
17.07.2018
0
Rozmowa z Krzysztofem Mrozkiem, prezesem ROW Rybnik SA
11.07.2018
29
Mieszkańcy jednego z familoków w Niedobczycach zamiast siedzieć i narzekać, że przed ich budynkiem nie ma skrawka zieleni, ławki ani huśtawki dla dzieci, zakasali rękawy i sami stworzyli sobie sąsiedzki ogródek. Teraz popijają w nim kawę, uprawiają warzywa i wspólnie grillują.
11.07.2018
2
Spłonął dom należący do starszego małżeństwa Słaninów. Pani Urszula jest emerytowaną nauczycielką, więc z pomocą ruszyli między innymi jej byli uczniowie. Ale wsparcie wciąż jest potrzebne.
10.07.2018
0
Pełna publiczności sala wysłuchała opowieści etnolożki Danuty Onyszkiewicz o swoim pradziadku wujecznym Bronisławie Piłsudskim, wybitnym etnografie i antropologu. Rozmowę z rodzoną prawnuczką marszałka Józefa Piłsudskiego przeczytacie w środowych „Nowinach”.
04.05.2018
0
Nie ma chodnika, człowiek zginął
27.08.2014   Rybnik, Region   Aktualności   Wydanie: 2014/35 (2979)

Droga ruchliwa, ale chodnika nie maPod kołami samochodu w Ochojcu zginął przechodzień. Szedł poboczem, bo chodnika nie ma i na razie nie będzie, choć mieszkańcy domagają się go od lat!

Mieszkańcy Ochojca od kilku lat domagają się budowy chodnika przy drodze krajowej nr 78. Chodzi o zaledwie kilkaset metrów. W piątek zginął tu 51-letni pieszy. Nikt nie ma wątpliwości: gdyby szedł chodnikiem, może by przeżył. – Auto odbiłoby się od krawężnika, w ostateczności beton zamortyzowałby uderzenie. A tak... pieszy nie miał żadnych szans – mówią ludzie. Tragedia wydarzyła się w piątek po godzinie 7. Jadący w kierunku Gliwic kią 52-latek nagle zjechał na prawe pobocze, gdzie potrącił 51-letniego rybniczanina, a następnie uderzył w słup. Lekarz stwierdził śmierć mężczyzny na miejscu. Kierowca jest z Rybnika i był trzeźwy – mówi aspirant sztabowy Dariusz Piotrowski z komendy policji. Trwa  wyjaśnianie przyczyn tragedii. Ludzie mówią, że kierowca zasnął.
To bardzo niebezpieczne miejsce, pozbawione nawet porządnego pobocza. Piesi, szczególnie zimą, chodzą tu skrajem jezdni, a droga jest niezwykle ruchliwa. Mieszkańcy od lat zabiegają o budowę chodnika. – Niestety, bezskutecznie. Teraz doszło do tragedii, czego obawialiśmy się my i sąsiedzi. W rejonie DK 78 mieszkamy od niedawna, wiem jednak, że już wcześniej zdarzały się tu groźne wypadki z udziałem pieszych – mówi Ewa Nowak. Policjanci nieoficjalnie też to potwierdzają. Zresztą głównie tu łapią kierowców na wideoradar. Większość znacznie przekracza dopuszczalną prędkość, zwłaszcza że jest tu kawałek prostej, nie ma linii ciągłej, można wyprzedzać. – Niestety, policja stała tu tylko w dniu wypadku w czterech różnych miejscach, co chwilę zmieniała swoje stanowisko – mówią ludzie.
Mieszkańcy mają żal do miasta. – W zeszłym roku składaliśmy w urzędzie wniosek o chodnik. Podobno zrobiono dwie wyceny, wyszło za drogo i urzędnicy nie zgodzili się. Sugerowaliśmy również ograniczenie prędkości albo fotoradar. Odpisano, że miejsce jest bezpieczne! A kierowcy jeżdżą tu nawet ponad 200 km na godzinę! – ubolewają Jan i Krzysztof Nowakowie. W okolicy mieszkają rodziny z dziećmi. Jest przychodnia, szkoła, kościół, a nie można bezpiecznie tam dojść! Ludzie podkreślają więc, że będą walczyć do skutku! – Sugerowaliśmy chodnik przynajmniej z jednej strony. Nie zgodzili się. To będą musieli wybudować chodnik z dwóch stron – dodają Nowakowie.
W miejscu tragedii płoną znicze– Miasto wydaje pieniądze na rzeźby na rondach, parki i deptaki, a nie ma kasy na kilkaset metrów chodnika wzdłuż bardzo ruchliwej szosy! Najpierw powinno zadbać się o bezpieczeństwo Poza tym jak to jest, że udało się zbudować chodnik na przykład wzdłuż bocznej ulicy od ronda DK 78 do ośrodka rekreacyjnego przy elektrowni, gdzie kierowcy jeżdżą wolno i ostrożnie?! – pyta kolejny mieszkaniec. Niestety, miasto nie ma dobrych wieści dla mieszkańców Ochojca. – Na razie nie przewidujemy tam budowy chodnika. Rzeczywiście, stała się tragedia, ale ona przypuszczalnie wydarzyłaby się nawet wtedy, gdyby chodnik był. Kierowca prawdopodobnie zasnął albo zasłabł, więc pieszego pewnie i tak nic by nie uratowało – uważa Janusz Koper, pełnomocnik prezydenta Rybnika ds. dróg.
Dlaczego miasto nie planuje tam chodnika? –  Tam w zasadzie nie ma zabudowy, jest utwardzone pobocze o odpowiedniej szerokości, oddzielone szerokim pasem ciągłym, żeby piesi mogli się bezpiecznie poruszać. Podobne rozwiązania mamy na przykład na Raciborskiej – tłumaczy Koper. Być może w przyszłości urzędnicy zmienią zdanie. – Czekamy na raport policji. Zresztą wiele razy wnioskowaliśmy o częstsze kontrole w tym miejscu. Co do chodnika, najpierw trzeba by tam wybudować kanalizację deszczową, gdzieś wodę wpuścić, bo nie można do rowu. Na tamtych terenach rozwija się budownictwo mieszkaniowe, może trzeba będzie pomyśleć o jakimś rozwiązaniu – dodaje Janusz Koper

Adrian Karpeta, ADR
Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

Stanisław 2017-08-19 08:07:03
a radni? bezradni?
Czy raczej bez chęci....sorry, ale takich sobie wybraliście przedstawicieli......a co do odgrzewania tematów- może wróćmy do czasów kiedy KS ROW Rybnik był w ekstraklasie piłkarskiej....też terazto problem do rozwiązania
rybniczanka-ochojczanka 2017-08-18 18:44:03
do(Ś)
dokładnie problem pozostał !!!!!
($) 2017-08-18 14:34:50
do antyk
Odgrzewane, ponieważ problem pomimo upływu czasu pozostał. Z  komentarzy widać, że pojawiły się nowe, więc ludzie komentują. Nie interesuje Cię-to nie czytaj, tyle i tylko tyle.
antyk 2017-08-18 14:02:23
sezon ogórkowy???
rybniczanko....."2014-08-27 13:27:47"...z tą datą i godziną był pierwszy wpis.....zatem po co odgrzewać tamat po trzech latach
rybniczanka 2017-08-17 17:51:20
antyk-
komu się -po.............ło ???? napisz kto zaczął ten temat niy JO!!!
antyk 2017-08-16 21:28:11
sprzed 3 lat???
cos się komuś po........ło, żeby wracać do artykułu sprzed prawie 3 lat
Umia jeździć:) 2017-08-16 18:54:22
do rybniczanki
makówka-głowa. Oj babo, aleś problem wymyśliła. Niby chcesz godać, ale nie bardzo umisz i rozumisz. A rondo zawsze bydzie lepsze od skrzyżowania.
kierowca 2017-08-16 18:44:33
do rybniczanki
Droga rybniczanko przepraszam Cię za makówkę. Rondo zawsze będzie lepsze od świateł. Nawet "pogromcy mitów" to udowodnili. Poszperaj po necie, jak znajdziesz to oglądnij i może zmienisz zdanie. Pozdrawiam.
rybniczanka 2017-08-16 14:08:37
do umia jezdzić
szkoda dyskusji ----jo umia jeżdzić
rybniczanka 2017-08-16 14:06:08
do kierowcy
szkoda dyskusji z tobą bo jak zamiast głowy używasz słowa "makówka" to widać twoja inteligencja ----pisz co chcesz zdania nie zmienia ----pozdrawiam
Umia jeździć:) 2017-08-15 20:24:21
do rybniczanki
Witom, co tu dużo godać. Jak sie nie umi jeździć po rondzie, to cza je krytykować.
kierowca 2017-08-15 19:49:53
do rybniczanki
Tak, bo jak są światła to nie trzeba myśleć. Jest zielone to jedziemy, czerwone to stoimy. A na rondzie cza trochę makówką ruszyć i już jest problem. Przez takich kierowców na rondach są korki, bo oni najzwyczajniej w świecie nie umieją się po nich poruszać. Twoje słowa "i po drugie pokaż mi na których światła jak jest czerwone nie musisz STAĆ???? " no właśnie na rondzie nie ma czerwonego i to jest jego wielki PLUS. Jest luka to wjeżdżamy. Pozdrawiam Cię droga rybniczanko i zdania nie zmienię, jeśli chodzi o  wyższości ronda nad skrzyżowaniem ze światłami (chodzi o płynność ruchu i przepustowość)
rybniczanka 2017-08-15 15:25:56
do kierowcy
z tym że w miejsce ronda mikołowskiego powstał BUBEL nie zgodzę się --uważam i nie tylko JA że teraz ruch odbywa się bardziej płynnie ---jest to dobre rozwiązanie !!!!!! a to że akurat stoisz na tych światłach to masz pecha i po drugie pokaż mi na których światła jak jest czerwone nie musisz STAĆ???? / nie biorę po uwagę zielonej strzałki/ jedna z lepszych inwestycji -pozdrawiam -piszcie co chcecie zdania nie zmienię
rybniczanka-ochojczanka 2017-08-14 19:37:51
kiedy są następne jakieś wybory do rady miasta???
wtedy MY mieszkańcy Ochojca bydymy mieli OBIECANE Cuda Bajery hahahha
rybniczanka-ochojczanka 2017-08-14 19:35:00
ponawiam
rybniczanka 2014-08-27 20:41:58 kanalizacja deszczowa proszę nie ośmieszaj się Pan -- zapraszam w okolice przystanku na przysłowiowym Młynku w czasie deszczu to zobaczysz Pan fontanny które robią auta bo takie jest odprowadzenie wody do studzienek a co do Pana wypowiedzi na innym portalu cytat"Sytuacja może ulec zmianie w przypadku, kiedy tym rejonie Ochojca zaczną budować się mieszkańcy Rybnika""" czyli my jesteśmy KIM??? informuję Pana że w Ochojcu budują i mieszkają mieszkańcy Rybnika ------Ochojec jest 27 dzielnica Rybnika -tak dla przypomnienia pozdrawiam myślących
ochojczanka 2017-08-14 19:31:22
Panie autorze pytam po raz kolejny
ochojczanka 2014-08-29 15:00:13 męczy mnie jedno ! KTO zadecydował że przy przebudowie DK78 na tym właśnie odcinku drogi w Ochojcu nie ma BYĆ chociaż po jednej stronie chodnika--Panie redaktorze proszę dopytać o TO!ale kompetentną osobę w tej sprawie bo jak czytam że tu ----"nie ma zabudowy,tu woda nie ma gdzie spływać, tu nie budują się mieszkańcy Rybnika to mnie ........ dopowiedzcie
Anna 2017-08-14 08:19:11
panie kierowco
"co wy chcecie od pana Kopera'??? niby niewiele, ale wystarczyłoby, żeby w końcu coś się udało bez bubla.... za dużo???
Gerard 2017-08-13 15:49:14
Kłoopoty z drogami i deszczówką.
Chyba z 10 lat temu jakiś ekspert ( przy wjeździe do Rybnika stały banery Kanalizacja -Fudali chyba z własnych oszczędności , bo inaczej by się nie chwalił to przecież ponaprawiał ).A to że woda płynie jak chce i drogi się "korkują' wbrew wyliczeniom firm consultingowych ( jak to mądrze brzmi ),to inna sprawa.Na wymianę asfaltu i kostki brukowej środków nie brakuje w Rybniku .
kierowca 2017-08-12 20:31:10
Rondo, czy skrzyżowanie?
Drodzy panstwo co wy chcecie od pana Kopera. Ten człowiek jeszcze nic dobrego w mieście nie zrobił. Co podpisze do realizacji to bubel. Na rondzie mikołowskim jak się jeździło to wszyscy wiemy, ale jednak się jechało. Teraz kupa kasy wywalonej na przebudowę, a jeszcze nie miałem szczęścia przejechać przez to skrzyżowanie bez kilkuminutowego postoju. Panie Koper ciekaw jestem co Pan powiesz we wrześniu jak ruch wróci do normy i wszyscy będziemy tu stali w korku. I tak jeszcze na marginesie jedno pytanie o pas do skrętu w prawo na mikołowskiej z przemysłową będzie teraz, czy dopiero dojdziecie do tego, że jednak jest potrzeby dopiero we wrześniu, jak już wszyscy na was będą kląć. Pozdrawia kierowca co dziennie stoi na tym bublu co zastąpiło rondo, które trzeba było lekko zmodernizawać.
Mieszkaniec . 2017-08-12 11:07:37
Ochojec -droga śmierci.
Podobno za ponad 300 tys. zł mają wymienić kostkę brukową ( Powstańców i Sobieskiego ) na jeszcze bardziej elegancką a sto metrów równej drogi na placu Wolności to podobno też 100 tys. zł .Ale tam pracuje się bezpieczniej a i na piwo do sklepu jest bliżej .A podobno na Ochojcu za dużo ludzi mówi (godo) po śląsku i po niemiecku .A może policzyć koszty rzeźb na rondach ( urzędnik bez głowy -droga do Żor )-niech miasto poda ile to kosztowało i kto dostał za to premie.
Stanik z Rybnika 2014-08-30 19:59:29
Ochojec
Ten argument jak się będą budowac Rybniczanie to zrobimy chodnik, to znaczy chanysy mogą zdychac jak psy pod kolami .i to pasuje gorollm żeby wymodować Slonsokow.Przecs Ochojczanie to Rybniczanie i Slasocy.
ochojczanka 2014-08-30 15:49:21
dla zobrazowania tego!
co naprawdę dzieje się na tym odcinku drogi pomiędzy Golejowem /światła / a Ochojcem/światła / proponuję zainstalować na jednym ze słupów w okolicach "skrzyżowania" ulic Rybnickiej i Młynek przy przejściu dla pieszych kamerę --- AUTOSTRADA a nie ograniczenie 50 km przy wjeżdzie do Ochojca --- zapytajcie SM jak stała w tym miejscu z radarem - jak było ---urzędnik siedzący za biurkiem tego nie zrozumie pozdrawiam
ochojczanka 2014-08-29 15:00:13
męczy mnie jedno !
KTO zadecydował że przy przebudowie DK78 na tym właśnie odcinku drogi w Ochojcu nie ma BYĆ chociaż po jednej stronie chodnika--Panie redaktorze proszę dopytać o TO!ale kompetentną osobę w tej sprawie bo jak czytam że tu ----"nie ma zabudowy,tu woda nie ma gdzie spływać, tu nie budują się mieszkańcy Rybnika to mnie ........ dopowiedzcie sobie sami pozdrawiam
ochojczanka 2014-08-29 10:15:23
a na
"KONCEPCJĘ " ścieżek rowerowych pieniądze są
ślonzoczka 2014-08-28 13:29:33
ślonzok-co my tu juz nie mieli obiecane cuda bajery
kto z przyszłych senatorów abo i prezydenta chciałby zająć się chodnikiem--- kaj nie ma"zabudowy"'--- kaj nie miała by woda spływać/ciekawe kaj teraz spływo z tego pasa drogi ?/kaj jeszcze nie budują się mieszkańcy Rybnika jyno Ochojca itd... itp..
Ślonzok 2014-08-28 10:37:49

Jak dowiedzą się o tym kandydaci na "senatorów" albo przyszli kandydaci na prezydenta miasta , to jest pewne że wam obiecają że zrobią wam chodnik.
rybniczanka 2014-08-27 20:41:58
kanalizacja deszczowa
proszę nie ośmieszaj się Pan -- zapraszam w okolice przystanku na przysłowiowym Młynku w czasie deszczu to zobaczysz Pan fontanny które robią auta bo takie jest odprowadzenie wody do studzienek a co do Pana wypowiedzi na innym portalu cytat"Sytuacja może ulec zmianie w przypadku, kiedy tym rejonie Ochojca zaczną budować się mieszkańcy Rybnika""" czyli my jesteśmy KIM??? informuję Pana że w Ochojcu budują i mieszkają mieszkańcy Rybnika ------Ochojec jest 27 dzielnica Rybnika -tak dla przypomnienia pozdrawiam myślących
ochojczanka 2014-08-27 13:27:47
tam w zasadzie nie ma zabudowy---
czy Pan w ogóle wie o jakim odcinku mowa??? szkoda pisania
Czytaj także
pokaż więcej
Rybnik. Miasto z ikrą
e KULTURA
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
LEON
Tresna
Nasza sonda
Gdzie spędzasz tegoroczny urlop?
Praca w Niemczech
35785,46176,46174,46157,46155,46143,45711,46177,46175,46173,46172,46170,46169,45493,45945,46168,46167,46166,46165,46164,46163,46162,46159,46156,46154,46153,46161,46160,46152,46151,46150,46075,46074,46073,46050,46049,46104,46068,46026,45963,45917,46105,46069,46027,45964,45918,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,44529,44441,44407,44342,44279,46120,46045,46031,46034