Ważne dla represjonowanych

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


W latach 80. przez ponad pięć lat z powodu represji politycznych byłem bez pracy. Czy prawdą jest, że obecnie mogą ubiegać się o przeliczenie emerytury na korzystniejszych warunkach?
 
Ma pan taką możliwość. Pozwala na to zmiana ustawy emerytalnej obowiązująca od 1 stycznia 2014 r. Jeżeli emerytowi, który był pozbawiony pracy z powodów politycznych, ZUS przy ustalaniu świadczenia uwzględni tylko pięć lat i to jako okres nieskładkowy, mimo że represja trwała dłużej, to obecnie zainteresowany może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury wraz z decyzją szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzających okres niewykonywania pracy przed dniem 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych.
ZUS dokona wówczas ponownego ustalenia wysokości świadczenia, biorąc pod uwagę tylko dodatkowy okres pozostawania bez pracy, ale uzna okres ten jako składkowy, co będzie miało również korzystny wpływ na ustalenie wysokości kapitału początkowego. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku zgłoszenia wniosku w tej sprawie ZUS dokona ponownego ustalenia wysokości świadczenia od miesiąca zgłoszenia wniosku. Oznacza to, że jeżeli wniosek zostanie zgłoszony w sierpniu, ponowne ustalenie wysokości emerytury nastąpi od 1 lipca.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz