Emerytura mieszana

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

W listopadzie 2014 roku będę ubiegał się o emeryturę ze względu na wiek. Czy to prawda, że będzie ją można obliczyć częściowo według starych zasad?
 
Dla osób, które wiek emerytalny osiągną w 2014 roku, ZUS obliczy emeryturę w sposób mieszany. Ubezpieczeni urodzenie po 31 grudnia 1948, którzy wiek emerytalny osiągną w latach 2009-2014, mają do tego prawo. Część emerytury jest obliczana na starych zasadach w myśl art. 53 ustawy emerytalnej, a część na nowych, zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej. Według tego sposobu oblicza się emeryturę tym ubezpieczonym, którzy nie są członkami OFE albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, do budżetu państwa. Za osobę niebędącą członkiem OFE uważa się również osobę, której:
- nie ustalono prawa do okresowej emerytury kapitałowej z powodu zbyt niskich środków zgromadzonych w OFE,
- wstrzymano wypłatę okresowej emerytury kapitałowej, do której prawo wygasło z powodu wyczerpania środków.
Zastosowanie proporcji udziału emerytury obliczonej według starych i nowych zasad zależy od roku, w którym ubezpieczony osiągnie wiek emerytalny. Nie jest istotny natomiast rok zgłoszenia wniosku o emeryturę, może być to nawet kilka lat po osiągnięciu wieku emerytalnego. W przypadku Czytelnika, który wiek emerytalny osiągnie w listopadzie 2014, emerytura mieszana będzie wyliczana w 20 proc. na starych zasadach i 80 proc. na nowych zasadach. Osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 niebędącej członkiem OFE, która złożyła wniosek o emeryturę, ZUS obliczy świadczenie na nowych zasadach i w sposób mieszany. Następnie porównane zostaną obie kwoty i ZUS podejmie wypłatę emerytury w korzystniejszej wysokości.
Według mieszanego sposobu może być liczona emerytura przyznawana po raz pierwszy oraz kolejna emerytura dla osób, które już są uprawnione do wcześniejszej emerytury obliczonej na starych zasadach. Jednak w tym drugim przypadku warunkiem jest niepobranie wcześniejszej emerytury choćby za jeden miesiąc. Wśród świadczeń, których pobranie nie przeszkadza w obliczeniu emerytury w mieszanej wysokości, są m.in. emerytura nauczycielska ustalona na podst. art. 88 Karty Nauczycielskiej, emerytura kolejowa lub górnicza.
 Dodajmy, że wśród osób, które wiek emerytalny kończą w 2014, są: kobiety urodzone w okresie od 1 października 1953 do 30 czerwca 1954 oraz mężczyźni urodzeni w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 1949, ubezpieczeni, którzy wiek emerytalny określono w art. 184 ustawy emerytalnej.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

1

Komentarze

  • Emerytura Emerytura 29 grudnia 2014 17:05Emerytura prywatna to konieczność w obecnych czasach. http://emerytura.netinvest.pl/

Dodaj komentarz