Tablica w wodzisławskiej szkole / Archiwum
Tablica w wodzisławskiej szkole / Archiwum

 

Zakorzenieni w Śląsku i jego wielonarodowej historii.

 




Drzewo pozbawione korzeni upada, człowiek też. Młodzież poszukuje tożsamości i korzeni w tym, co jej bliskie, w ziemi wodzisławskiej i Śląsku. – Zadaniem, misją i powołaniem szkoły jest od tego upadku bronić. Na wszelkie sposoby, różnymi metodami, coraz to nowymi narzędziami. Zawsze jednak etycznie, z troską i oddaniem młodemu człowiekowi – mówiła Danuta Mielańczyk, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu, podczas uroczystości nadania placówce imienia Piastów Śląskich. Uroczystość z udziałem wielu zaproszonych gości odbyła się pod hasłem "Od Piastów do nas Tu".
– Wybierając imię Piastów Śląskich, potwierdziliście szacunek dla historii naszej ziemi wodzisławskiej, której początek rozwoju gospodarczego i kulturalnego przypada na okres rządów Piastów Śląskich. Był to okres, w którym nasze ziemie zamieszkiwane były nie tylko przez Polaków, ale także Czechów i Niemców, a ich wpływ na kształtowanie języka, kultury, religii i obyczajów naszego regionu jest nie do przecenienia. Dlatego też życzę wam, drodzy nauczyciele, aby podejmowane przez was działania wzbudzały w uczniach poczucie dumy ze swojej małej ojczyzny, a patronat Piastów Śląskich przypominał im o tożsamości tego regionu – powiedział Tadeusz Skatuła, starosta wodzisławski.
 Uroczystości zapoczątkowała msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, po której uczniowie, nauczyciele i goście z towarzyszeniem orkiestry górniczej przeszli do szkoły przy ulicy Gałczyńskiego. Tutaj starosta i przedstawiciele powiatu wraz z dyrektorem odsłonili pamiątkową tablicę, która umieszczona została przed wejściem do budynku. Później samorządowcy wspólnie z Anną Techmańską, kustoszem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które objęło patronatem ZSZ, umieścili symboliczne gwoździe na drzewcu sztandaru.
Dyrektor Mielańczyk przedstawiła historię szkoły i jej osiągnięcia. Dodała, że nadanie imienia nie zaczyna nowego okresu w życiu placówki, która ma powody do dumy, ale go wzbogaca. Podkreśliła, że młodzi ludzie identyfikując się z małą ojczyzną, okazując szacunek do jej przeszłości i czują więź ze swoją ziemią, przestają być anonimowi. Piastowie Śląscy mogą być dla nich przykładem.
– Różnobarwność władców wywodzących się z linii Piastów śląskich prezentowana jest przez chociażby Henryka Brodatego, Henryka Pobożnego, Władysława Opolczyka, Ludwika I Brzeskiego. Ich osiągnięcia na tle regionu, dążenie do scalenia ziem polskich, a także znaczenie na arenie międzynarodowej spowodowało, że uczniowie wystąpili z wnioskiem, aby to właśnie Piastowie Śląscy byli utożsamiani z naszymi szkołami. Na uwagę zasługuje także przywołanie Jadwigi Śląskiej, żony Henryka Brodatego, postaci niebanalnej, świętej, troszczącej się o biednych i małych, porozumienie między narodami – prezentowała sylwetki śląskich władców dyrektor Mielańczyk. Dodała, że Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu, wraz ze swoimi marzeniami, pragnieniami i bogatym dorobkiem, chciałby  w przyszłości stać się strumieniem świecącego od wieków Lux Silesia.
Gratulacje szkole złożyli parlamentarzyści, samorządowcy, goście z Czech, przedstawiciele związków zawodowych działających w oświacie oraz zarząd rady rodziców. Przyjaciele szkoły zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami.

Komentarze

Dodaj komentarz