Anna Techmańska / Archiwum
Anna Techmańska / Archiwum

 

Rozmowa z Anną Techmańską, kustosz działu historycznego w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

 




Ile jest szkół imienia Piastów Śląskich?
Nie aż tak dużo, jakby się, z racji historii tej ziemi, mogło wydawać. Nasze muzeum współpracuje ze szkołami w Wiązowie i Krapkowicach, a kolejną placówką, która nawiązała z nami współpracę, jest właśnie wodzisławski Zespół Szkół Zawodowych. Rzeczywiście, w nazewnictwie Piastowie Śląscy pojawiają się niezmiernie rzadko. Trudno powiedzieć, dlaczego brakuje tej symboliki wśród patronów, bo przecież ślady panowania Piastów, zarówno górno-, jak i dolnośląskich, pozostały praktycznie w każdym, starszym, śląskich mieście. Nasze muzeum jest jedyną placówką w Polsce, która gromadzi zabytki i wiedzę na ten temat.

Dlaczego o Piastach Śląskich mówi się tak niewiele? Praktycznie za wyjątkiem Henryków Śląskich, pozostali książęta śląscy rzadko pojawiają się w historycznej świadomości.
Jest grupa badaczy i naukowców, która uważa i tego stanowiska mocno się trzyma, że Piastowie Śląscy nie byli Polakami, bo stracili więź z Polską, posługiwali się głównie językiem niemieckim i byli wyznania protestanckiego. Także zwiedzający nasze muzeum w Brzegu patrzą na Piastów Śląskich, nawet na Henryka Brodatego czy Pobożnego, przez pryzmat drugiej wojny światowej - jako na władców związanych z niemieckim kręgiem kulturowym.
Oczywiście, można na ten temat dyskutować, ale ja osobiście nie odważyłabym się na tak jednoznaczną ocenę. Musimy bowiem wziąć pod uwagę czasy, w jakich żyli, uwarunkowania historyczne i polityczne. Poza tym zauważalne są ich więzi z Polską. Na przykład na bramie zamkowej w Brzegu widnieje herb Jagiellonów, a umieścił go tam niemieckojęzyczny książę, jeden z najwybitniejszych Piastów Śląskich – Jerzy II, którego matka właśnie się z Jagiellonów wywodziła. Takich polskich symboli jest więcej i warto w ten sposób spojrzeć na Piastów Śląskich - jako na dynastię mocno związaną z Polską. Kiedy umierał ostatni książę piastowski na Śląsku, Jerzy IV Wilhelm, podkreślano, że pochodzi on z polskiej dynastii królewskiej.

Jak długo panowali Piastowie Śląscy?
Pod tym względem historia śląskich miast jest zróżnicowana. Wodzisław Śląski znacznie wcześniej przeszedł we władanie czeskie, aniżeli Brzeg, w którym Piastowie panowali aż do 1675 roku. Na polskim tronie zasiadał wtedy Jan III Sobieski. Jak wiadomo linia Piastów rozdwoiła się na polską i śląską, po śmierci Bolesława III Krzywoustego, który podzielił swoich synów dzielnicami. Podział ten na Śląsku przypieczętowali synowie Władysława II Wygnańca, Bolesław Wysoki i Mieszko Plątonogi, którzy umownie podzielili Śląsk na Górny i Dolny. Warto na koniec dodać, że Piastów Śląskich było w sumie 410, a wielu z nich to rzeczywiście znakomite, barwne osobowości. Kiedy umierali bezpotomnie, wówczas ziemie przechodziły pod panowanie innych władców, czeskich czy habsburskich. Jak wiadomo, Śląsk długo pozostawał poza granicami Polski, bo od 1335 do 1945 roku (poza częścią Górnego Śląska przyłączoną w 1922 roku), ale – w moim przekonaniu – winniśmy dziś patrzeć na Piastów śląskich jak na dawnych mieszkańców naszych terenów, którzy pozostawili nam bogactwo kulturowe i architektoniczne. Taka jest po prostu historia naszych ziem i ich mieszkańców.

Rozmawiała: Iza Salamon

 

 

410– tylu było wszystkich Piastów Śląskich. Mówili głównie po niemiecku, wielu z nich było protestantami. Ostatni z nich, Jerzy IV Wilhelm, książę Brzegu, Wołowa i Legnicy, panował do 1675 roku. Ostatnim męskim przedstawicielem dynastii Piastów Śląskich był Ferdynand II baron (Freiherr) von und zu Hohenstein (z linii Piastów cieszyńskich). Zmarł w 1706 roku

 


 

3

Komentarze

  • Hajnel z Rybnika 30 listopada 2020 18:47Nie wszyscy z Rybnika są tak śmierdzącymi leniami, co książki historyczne obchodzą kilometer naokoło. Jak się nie czyto, to sie guzik wie. Ale jak kto tylko w pysku silny, to potem tak pieprzy ahistorycznie jak niekierzy z Rybnika. Ale to wielkie miasto, są sam i czytający.
  • Agnsilmin Niech żyją Piastowie śl.! 25 listopada 2020 20:18Piastowie dali przykład, jak tworzyć dzielnicę o silnej tożsamości, wykorzystującą sytuację międzynarodową. Śląsk dzięki nim nie był polski, czeski, ani niemiecki, tylko śląski - i tego się trzeba trzymać. Rok 1945 to była nieowinięcie cywilizacyjne.
  • Stanik z Rybnika Pisz prawdę 09 listopada 2014 19:13Co za brednie Piastowie Śląscy to przeciesz Niemcy od set pokoleń mówili i pisali po Niemiecku , pokolenie za pokoleniem prowadzilo życie i rządzili po Niemiecku i do tego żaden ich nie zmuszał .Pozostalosci kulturalne Piastów nie mają nic spulnego z Polską , tylko z Niemcami. Napisz jak Śląsk znalazł sie pod lechitami bo Ponistwa Polskiego wtedy jeszcze było , jak Mieszko napadł na Czechy i wymordowal co mu w drodze stanęło i tak ukradł Śląsk Czechom ,,,,, (przepraszam po Polsku przyłączył do macierzy Polańskie ziemię zajęte od roku 0, ????

Dodaj komentarz