Emerytura zachodnia

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 


Niedawno wróciłem do Polski. Przez kilka ostatnich lat legalnie pracowałem w Niemczech. Od moich dochodów odprowadzane były wszystkie składki. Zostało mi jeszcze kilka lat do emerytury, ale chciałbym wiedzieć, czy te okresy pracy w Niemczech będą się wliczały do mojej polskiej emerytury, czy też będę otrzymywał jeszcze niemiecką emeryturę?
Czytelnik z Rybnika

 
Zarządzenie prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyznaczyło jednostki organizacyjne (oddziały), które są właściwe do rozpoznawania wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe osób, posiadających okresy ubezpieczenia w państwach członkowskich UE. Ponieważ pan ma okresy zatrudnienia na terenie Niemiec przebyte po 1 stycznia 1991 roku, oddziałem właściwym do wydania decyzji w sprawie zaliczenia okresów zatrudnienia w tym państwie jest wydział realizujący umowy międzynarodowe w oddziale ZUS w Opolu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom w Polsce oraz posiada okresy ubezpieczenia lub zamieszkania za granicą w państwach członkowskich, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z każdego innego państwa członkowskiego,  w którym była ubezpieczona, o ile spełnia wymagane warunki. Instytucje właściwe każdego z państw członkowskich zobowiązane są do ustalenia uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych – zgodnie z obowiązującym je wewnętrznym ustawodawstwem. Przyznanie lub odmowa prawa do świadczenia w jednym państwie nie ma wpływu na decyzję o świadczeniu w drugim państwie.
Jeżeli prawo do świadczenia uzależnione jest od udowodnionego stażu pracy, istnieje możliwość połączenia  polskich i zagranicznych okresów ubezpieczenia, z tym, że każde państwo płaci za swoje okresy. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia emerytalno-rentowego wnioskodawca zobowiązany jest wnieść do instytucji w miejscu zamieszkania. Skoro mieszka pan na terenie Polski, wniosek o ustalenie prawa do świadczenia, także niemieckiego, należy złożyć w ZUS w miejscu zamieszkania, czyli w oddziale ZUS w Rybniku, który nada dalszy tok sprawie. Następnie pana sprawa zostanie przekazana do wydziału realizacji umów międzynarodowych w oddziale ZUS w Opolu. Tam tez zostanie sporządzony i przesłany do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej formalny unijny wniosek o emeryturę z niemieckiego systemu ubezpieczeń.
Proszę pamiętać, by do wniosku poza polskimi dowodami zatrudnienia dołączyć wypełniony druk E207 Pl (dostępny w każdym ZUS), posiadane niemieckie dowody, np. niemiecki numer ubezpieczeniowy, dowody wypłat, umowy o pracę itp. Nie ma  konieczności składania wniosku odrębnie w każdym państwie. Przypominam, że dla osób urodzonych po 1 stycznia 1949 roku ustala się kapitał początkowy. Jeżeli  nie ma pan dotąd ustalonego kapitału początkowego,  stosowny wniosek należy złożyć w oddziale ZUS w Rybniku.
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz