Świadczenie przedemerytalne

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


Przepracowałem 27 lat w Polsce i 16 lat w Niemczech – bez przerwy. W kwietniu 2014 firma upadła, od czerwca 2014 pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Mam 58 lat, czy mogę starać się o świadczenie przedemerytalne?
Rudolf

Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. przewiduje szereg warunków, których spełnienie uzasadnia przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Warunki te można sklasyfikować w dwóch głównych grupach. Pierwsza to warunki wspólne dla wszystkich osób, które ubiegają się o świadczenie przedemerytalne. Druga grupa warunków to warunki zindywidualizowane, uzależnione od tego, o jakie świadczenie ubiega się wnioskodawca. Zgodnie z art. 2 ust 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która spełnia ogólne warunki wymagane do przyznania tego świadczenia, czyli:
- przez okres co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia w ściśle określonym terminie. Termin ten wynosi 30 dni od wydania przez Powiatowy Urząd Pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub 14 dni od ustania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia.
Osoba, która po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych nabywa prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeżeli posiada okres uprawniający do emerytury (wynoszący co najmniej 40 lat, licząc do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy), rozwiązała stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, u pracodawcy, z którym stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.
Nadmienia się dodatkowo, że zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania przebyte w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej mogą być uwzględniane przy ustaleniu świadczeń przedemerytalnych wyłącznie na podstawie przepisów art. 2 wymienionej ustawy.
Świadczenia przedemerytalne są objęte unijną koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego wyłącznie w zakresie eksportu (transferu) świadczeń i przyznawania prawa do świadczeń rodzinnych i zdrowotnych. Oznacza to, że brak jest podstaw prawnych do przyjęcia, że rozwiązanie stosunku pracy za granicą w państwie członkowskim UE nastąpiło z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy w rozumieniu przepisów polskiej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czy też z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu polskich przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych (i to nawet w przypadku, gdy rozwiązanie tego stosunku pracy za granicą w państwie członkowskim UE nastąpiło faktycznie z analogicznych przyczyn jak wymienione w ustawie).

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz