Na promocję książki przyszły tłumy / Dominik Gajda
Na promocję książki przyszły tłumy / Dominik Gajda

 

Historia jazzu w regionie zaczęła się już w latach międzywojennych – dowiadujemy się z publikacji Czesława Gawlika i Anny Małeckiej.


40-lecie istnienia grupy South Silesian Brass Band zbiega się z wydaniem książki "Jazz w Rybniku" autorstwa Czesława Gawlika i Anny Małeckiej, czyli pianisty SSBB i córki jednego z muzyków zespołu Jerzego Kalego Wenglarzego. –  Praca nad tą książką była dla mnie wielkim zaszczytem i wyzwaniem. Muzyką, dzięki mojemu tacie, oddychałam od dzieciństwa. Ta książka dała mi możliwość opisania miejsc, sytuacji, koncertów, na których bywałam od małego, a później również od strony organizacyjnej – mówi Anna Małecka.
Książka, jak piszą we wstępie autorzy, jest kronikarskim zapisem 60 lat rybnickiego jazzu. Odnotowuje najmniejszy nawet ślad obecności jazzu w mieście. Ale autorzy sięgają też do wcześniejszych czasów, przypominając m.in. Knorkel Jazz Band, założony na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku przez Roberta Barteczko III, właściciela restauracji Barteczkowiec, która istniała w dzisiejszych granicach Radlina. Robert Barteczko III był ojcem Kazimiery Drewniok, znanej rybnickiej malarki i gawędziarki, i dziadkiem Adama Drewnioka, basisty zespołu Carrantuohill!
A w Rybniku wszystko zaczęło się jesienią 1954 roku... Wtedy to w Domu Kultury Ryfamy powstał kwartet rytmiczny, pierwszy zwiastun nowych trendów w muzyce. Kierownikiem był Czesław Gawlik, najstarszy i najbardziej doświadczony z całej grupy. Żaden z pozostałych członków kwintetu nie przekroczył dwudziestu lat! Kwintet nie był zespołem stricte jazzowym, ale sięgał po zasłyszane standardy jazzowe i próbował własnych improwizacji. Zdobył rozgłos dzięki artykułowi "Awantura o jazz", który ukazał się w ogólnopolskim periodyku "Dookoła Świata".
Opisano w nim epizod, do którego doszło na koncercie w dużym zakładzie przemysłowym w Rybniku. Kwintet Czesława Gawlika wykonał jeden z utworów w stylu boogie-woogie, co wywołało ostry protest dyrektora przedsiębiorstwa. Koncert przerwano. Artykuł "Awantura o jazz" bronił muzyków, co więcej, opatrzony został zdjęciem dyrektora z przypiętym do piersi "Orderem Ponuraka"! Nasi muzycy wyszli na tym... dobrze, bo dostali zaproszenie na trasę koncertową po Wybrzeżu. Taki to był ten jazz...
Promocja książki odbyła się w czwartek przed salonem Empik w galerii Focus Mall. Przyszło sporo osób, przede wszystkim przyjaciele Czesia Gawlika i pozostałych członków SSBB. – Życzę Czesławowi, żeby napisał uzupełnienie nie tylko o jazzie, ale i o pozostałych przejawach życia artystycznego Rybnika tamtych lat – mówił Franciszek Wrana. Wiesława Różańska pytała, dlaczego książka ukazuje się dopiero teraz. – Ale dzięki temu ta książka opisuje również współczesne wydarzenia – powiedział Adam Ryszka, wydawca. Publikację można kupić m.in. w salonie Empik. Kosztuje 39,90 zł.

Komentarze

Dodaj komentarz