Freediving można uprawiać również na basenach / Materiały prasowe
Freediving można uprawiać również na basenach / Materiały prasowe

Na basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku-Boguszowicach do soboty potrwa Barbórkowy Puchar Śląska we freedivingu.
Zawody zorganizowane po raz pierwszy w 2010 roku przez Marka Buglę z centrum Nurkowego Rafa oraz Radosława Gacę ze Stowarzyszenie Freediving Polska miały być imprezą pokazową popularyzującą freediving. Stały się jednak imprezą cykliczną, na którą co roku chętnie przyjeżdżają czołowi zawodnicy polscy oraz zagraniczni uprawiający tę dyscyplinę. W tym roku odbywa się piąta edycja zawodów.
Termin Freediving można przetłumaczyć jako „nurkowanie swobodne”. W przeciwieństwie do tzw „nurków sprzętowych” zawodnicy uprawiający freediving nie używają aparatów oddechowych oraz butli umożliwiających oddychanie pod wodą. Zanurzają się po prostu wstrzymując oddech. W ten sposób najlepsi freediverzy nurkujący na wodach otwartych są w stanie na jednym oddechu, bez żadnego dodatkowego sprzętu zanurkować na głębokość ponad 100 metrów (a z użyciem specjalnych wind na ponad 200m).
Jednak freediving to nie tylko nurkowanie w głąb. Niektóre z konkurencji można uprawiać na typowym basenie pływackim. Do konkurencji basenowych należą: dynamika w płetwach (DYN) - zawodnik ma za zadanie przepłynąć na jednym oddechu jak najdłuższy dystans pod wodą korzystając z płetw lub monopłetwy; dynamika bez płetw (DNF) - tak jak wyżej, ale bez płetw; statyka (STA) - czyli statyczne wstrzymywanie oddechu, konkurencja polegająca na jak najdłuższym wstrzymaniu oddechu pod wodą.
Zawodnicy są w stanie przepłynąć pod wodą na jednym oddechu 150, a nawet ponad 200 metrów albo wstrzymać oddech na 5-6 czy nawet 8 minut - rekord świata to... ponad 11 minut!
Dwudniowa impreza w Rybniku obejmuje wymienione wyżej konkurencje basenowe. W zawodach biorą udział najlepsi polscy zawodnicy - między innymi obecny rekordzista świata w dynamice bez płetw Mateusz Malina, Robert Cetler (wielokrotny rekordzista Polski w dyscyplinach basenowych) czy Gabriela Grezlova (mistrzyni Europy w konkurencji statyka). Są także przedstawiciele naszego regionu, goście z zagranicy, a także sporo debiutantów, co pokazuje, że ta romantyczna dyscyplina zyskuje coraz większa ilość entuzjastów.
Oprócz klasyfikacji indywidualnej, prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa.
By zdobyć punkty w klasyfikacji drużynowej, drużyna musi składać się z trzech osób w tym z co najmniej jednej zawodniczki. Taki układ drużyny ma na celu promocję sportowego freedivingu wśród pań.
Organizatorem zawodów są Stowarzyszenie Freediving Poland, Śląskie Centrum Nurkowe Rafa. Dla chcących z bliska zobaczyć na czym polega freediving, wstęp na trybuny jest bezpłatny. Pierwsze starty przewidziane są na piątek około godz 18.30 (w konkurencjach DYN i DNF), natomiast w sobotę odbędą się dwie konkurencje: pierwsza (STA) rozpocznie się około godz. 9, druga (DYN/DNF) o 13.45. Więcej informacji na www.rybnik.free-diving.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz