Jak zawiesić biznes

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 
Mam jednoosobową firmę. Z różnych osobistych względów chciałbym zawiesić na pewien czas tę działalność, i to już od lutego. Jaki jest najkrótszy okres zawieszenia, a jaki najdłuższy? Czy w tym okresie mogę opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne, ale już nie jako osoba prowadząca działalność?
Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić działalność gospodarczą na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jeżeli ten okres obejmuje wyłącznie pełny miesiąc luty danego roku kalendarzowego, za minimalny okres zawieszenia przyjmuje się liczbę dni lutego przypadającego w danym roku kalendarzowym (czyli w 2015 r. – 28 dni). Ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o którym mowa wyżej, są tu dobrowolne. Można przystąpić do nich w dowolnie wybranym terminie przypadającym w okresie zawieszenia działalności. Przy czym objęcie przedmiotowym ubezpieczeniami nastąpi od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.
Osoba prowadząca działalność może również przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach określonych w art. 68 ustawy zdrowotnej. W okresie zawieszenia działalności składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustala się według zasad obowiązujących dla danej osoby przed zawieszeniem działalności. A zatem jeżeli osoba ta przed zawieszeniem działalności opłacała składki na ubezpieczenia społeczne od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia br. jest to kwota 525 zł), to nadal może opłacać składki od tej kwoty, ale nie dłużej niż przez 24 miesiące od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Po upływie tego terminu składka powinna być obliczana od kwoty nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (od 1 stycznia br. jest to 2375,40 zł)
Jeżeli zainteresowany opłacał składkę od 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa wyżej, to nadal opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od tej kwoty. Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu wynagrodzeniu.

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktpr@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz