Powierzchnia do sprzątania

 

Na pytania Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.


Jakie są normy określające w metrach kwadratowych powierzchnię do sprzątania w przeliczeniu na jedną osobę? Interesują mnie zwłaszcza pomieszczenia biurowe, a także łazienki, szatnie, korytarze oraz klatki schodowe. Pracodawca stale dokłada obowiązków. Nie zawsze jest więc możliwość, żeby wywiązać się ze wszystkich zadań w ciągu ośmiu godzin pracy.
 
Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie zawierają jakichkolwiek uregulowań określających ani obszar (powierzchnię) do utrzymania czystości w poszczególnych pomieszczeniach, ani przeliczenia tego na pracowników bądź godzin do przepracowania. W związku z powyższym do swobodnego uznania pracodawcy należy wyznaczenie zakresu prac do wykonania przez poszczególne osoby zatrudnione w jego firmie. Pracownik jest zobowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Jeżeli więc w ocenie pracownika zakres zleconych zadań przekracza jego możliwości starannego wykonania w trakcie dniówki, to wówczas jedynym rozwiązaniem jest zasygnalizowanie tego problemu pracodawcy bądź innym właściwym osobom (np. bezpośredni przełożony). Do pracodawcy będzie wtedy należała decyzja, czy zmniejszyć pracownikowi liczbę obowiązków, czy też nie.
Jeżeli pracownik nie będzie mógł zrealizować powierzonych mu zadań w obowiązującym go czasie pracy, to ich wykonywanie w dodatkowym czasie będzie równoznaczne z pracą w godzinach nadliczbowych. Polecenie takie co do zasady jest zgodne z prawem i należy je wykonać (wyjątki to np. kobiety w ciąży, pracownicy młodociani, jedno z rodziców opiekujących się dzieckiem do czwartego roku życia bez jego zgody, osoba niepełnosprawna bez zgody lekarza). Pracownik może jednak wówczas domagać się odpowiedniej rekompensaty z tego tytułu (udzielenie czasu wolnego bądź wypłacenie wynagrodzenia powiększonego o dodatek w stosownej wysokości za pracę w godzinach nadliczbowych).
Podstawa prawna:
art. 100, 151, 151(1), 151(2), 178 i 203 Kodeksu pracy.
 
Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

1

Komentarze

  • Wiktotia Ajsim niepełnosprawni w pracy 22 października 2019 12:50Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma jakieś przywileje w pracy ? Czy można jej zlecić pracę razem ze zdrowymi i młodymi pracownikami dodatkową , ale w ramach godzin pracy jak na wykonanie swojej potrzebuje wszystkich godzin ? Ile minut przysługuje jej na przerwę śniadaniową ?

Dodaj komentarz