L4 opiekuńcze

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Czy chorobowe na dziecko to jest to samo co zwykłe L4? Co to jest zasiłek opiekuńczy, by słyszałam, że mogę z tego skorzystać, by opiekować się moją schorowaną mamą?

 

Będąc na zwolnieniu chorobowym, otrzymuje pani zasiłek chorobowy, pod warunkiem że jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Podobnie osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, przysługuje zasiłek opiekuńczy, gdy musi się zająć chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

- zdrowym dzieckiem w wieku do lat ośmiu w przypadku:

- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice zawarli umowę w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 lub dziennego opiekuna w rozumieniu tej ustawy;

- porodu lub choroby rodzica stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli uniemożliwia mu to sprawowanie opieki;

- pobytu rodzica stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;

chorym dzieckiem w wieku do lat 14;

- innym chorym członkiem rodziny.

Za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - pod warunkiem, że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym.

Za dzieci, na które przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, uważa się dzieci własne lub małżonka oraz dzieci przysposobione, a także obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się jednemu z rodziców, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad zdrowym dzieckiem do lat ośmiu i chorym do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym w przypadku dziecka w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego, niezależnie od przyczyn i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz