Wolne dla krwiodawcy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Chcę oddać krew. Czy w związku z tym przysługuje mi cały dzień wolny, czy to pracodawca wyznacza mi np. 2 godziny na ten cel? W moim miejscu pracy specjalny ambulans zachęca do udziału w akcji dużo wcześniej, a ja zgłosiłam to przełożonemu. Jak to wygląda od strony prawnej?

 

Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności, jeżeli jest ona z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia, a niedotrzymanie tego terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami. Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy jest m.in. zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy.

Jedną z przyczyn nieobecności w pracy pracownika może być oddanie krwi. Pracodawca jest wówczas obowiązany zwolnić pracownika na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy. Za czas tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Przepisy prawa pracy nie określają jednakże bliższych zasad postępowania związanych z udzielaniem zwolnień od pracy. W tej kwestii właściwymi powinny być uregulowania wewnątrzzakładowe obowiązujące u danego pracodawcy (np. układ zbiorowy pracy, regulamin pracy itp.). Warto jednakże podkreślić, że zwolnienie związane z krwiodawstwem następuje "na czas niezbędny", nie jest przy tym limitowana ani ilość, ani długość trwania tego zwolnienia. Oznacza to, że czas zwolnienia jest uzależniony od wykonania czynności lub zadań, dla których pracownik został zwolniony. Tym samym możliwe jest uzyskanie zwolnienia jedynie na niepełny dzień pracy (np. kilka godzin).

Reasumując, należy stwierdzić, że to od decyzji samego pracodawcy zależeć będzie kwestia w jakim terminie zwalniać od pracy pracownika będącego krwiodawcą.

Podstawa prawna:

§ 2, 3, 12 i 16

rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późniejszymi zmianami).

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz