Kogo wolno zatrudniać w weekendy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Michał Podsiedlik, prawnik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Pracuję w telemarketingu. Pracujemy w równoważnym czasie do 12 godzin dziennie w miesięcznym okresie rozliczeniowym nie tylko w dni powszednie, ale również w niedziele, niekiedy nawet do północy. Mam roczne dziecko. Po powrocie z macierzyńskiego skorzystałam z możliwości skrócenia czasu pracy do trzech czwartych etatu. Nie zgodziłam się na pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych oraz na delegowanie poza stałe miejsce pracy. Czy w takiej sytuacji mam obowiązek pracować w weekendy?

 

Powszechnie obowiązujące przepisy nie przewidują obowiązkowego udzielania pracownikowi dni wolnych w sobotę i niedzielę. Mogą być one traktowane jako zwykłe (tzw. czarne) dni robocze, oczywiście pod warunkiem, że pracodawca zachowuje zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Zgodna z prawem będzie więc sytuacja, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki od środy do niedzieli po osiem godzin, a w poniedziałek i wtorki ma wolne. Analogicznie: praca od wtorku do soboty przy zapewnieniu wolnego w poniedziałek i niedzielę oraz zachowaniu 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego również jest prawidłowa. Jedyne ograniczenie z tego tytułu to konieczność zapewnienia pracownikowi niedzieli wolnej co najmniej raz na cztery tygodnie.

Odmiennie należałoby spojrzeć na harmonogram (grafik), w którym pracownik miał pracować od poniedziałku do piątku po osiem godzin, a następnie dostał polecenie pracy w sobotę bądź niedzielę, czyli szóstego dnia pracy w danym tygodniu. Gdyby pracodawca nie zagwarantował w jednym z pozostałych tygodni okresu rozliczeniowego dodatkowego dnia wolnego za pracę w sobotę lub niedzielę, to mielibyśmy wówczas do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych.

Odnośnie czasu pracy pracownika opiekującego się dzieckiem w wieku do czwartego roku życia, to nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, porze nocnej, przerywanym systemie czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Ponadto pracownika takiego – bez jego zgody – nie można zatrudniać w systemach przewidujących pracę przekraczającą w danym dniu osiem godzin (czyli w równoważnym czasie pracy oraz w systemie skróconego tygodnia pracy). Oznacza to, że w powyższych sytuacjach takie polecenie bez zgody pracownika byłoby niezgodne z przepisami prawa pracy.

Podstawa prawna:

art. 135, 143, 148, 151(12) i 178 Kodeksu pracy.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz