Takie były początki organizacji autonomistów...

 

Minęło ćwierć wieku od powstania Ruchu Autonomii Śląska.


Ruch Autonomii Śląska powstał w styczniu 1990 roku w Rybniku. Jako stowarzyszenie został zarejestrowany 19 lutego 1991 roku. Ponad rok trwały starania grupy odważnych społeczników z okręgu rybnickiego, nim doszło do rejestracji. Już 13 stycznia 1990 roku w podziemiach kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku podpisano deklarację ideową "Ruch na rzecz pełnej autonomii Śląska". Spośród piętnastki założycieli RAŚ nie żyją już niestety ks. Henryk Jośko, Stanisław Hanak, Jan Majwald, Władysław Salamon i Henryk Morgała. Pozostali to: Jan Gojny, Kazimierz Idzikowski, Ryszard Klinger, Rudolf Kołodziejczyk, Karol Moczko, Paweł Musioł, Stanisław Rduch, Karol Solich oraz Maria i Janusz Śmietanowie.

Organizowano spotkania z członkami i sympatykami RAŚ , także i z jego przeciwnikami, którym wyjaśniano cele i zadania stowarzyszenia oraz odpierano, nieraz absurdalne, zarzuty. Od początku organizacja postawiła na szeroką informację, której owocem jest ukazująca się do dzisiaj "Jaskółka Śląska". W ciągu pół roku liczba członków Ruchu przekroczyła 6 tysięcy.

Oprócz działań na polu edukacji i kultury RAŚ od samego początku stawiał przed sobą zadania polityczne, mające w perspektywie doprowadzić do osiągnięcia celu strategicznego, jakim była i jest autonomia Górnego Śląska. Wyrazem tych działań był udział w wyborach parlamentarnych. W 1991 roku, w wyniku liberalnej ordynacji wyborczej, dwóch kandydatów z listy Ruchu zostało posłami. Był to Paweł Andrzej Musioł, pierwszy przewodniczący RAŚ, oraz znany wtenczas działacz katolicki Kazimierz Świtoń. Znakomite, choć nie dające mandatów, wyniki w wyborach senackich osiągnęli Rudolf Kołodziejczyk i Zenon Wieczorek (po około 180 tys. głosów!). Późniejsza ordynacja, wprowadzająca tzw. progi wyborcze w skali całego kraju, uniemożliwiła już organizacjom regionalnym osiągnięcie sukcesów w postaci mandatów do Sejmu RP.

Pierwsza dekada zaistnienia Ruchu Autonomii Śląska na scenie społecznej i politycznej nierozerwalnie związana jest z kolebką ruchu – ziemią rybnicką. W Rybniku była siedziba RAŚ, a kierowali nim mieszkający tu wspomniany Paweł Andrzej Musioł, Rudolf Kołodziejczyk, Zenon Wieczorek i Krzysztof Kluczniok. W tym czasie RAŚ nawiązał także pierwsze kontakty międzynarodowe z podobnymi organizacjami europejskimi w Czechach (także na Morawach), w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji.

Ważnym wydarzeniem było współorganizowanie przez RAŚ w październiku 1994 roku w Poznaniu I Zjazdu Ligi Regionów. Wzięły w nim udział najważniejsze organizacje regionalistyczne w Polsce – Unia Wielkopolan, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Związek Górnośląski i Związek Podhalan. Byli obecni przedstawiciele rządu, a także... początkujący polityk Donald Tusk.

Na podstawie oprac. KK

 

Siedem prawd Ślązaków
Założyciele Ruchu Autonomii Śląska sformułowali siedem zasadniczych Prawd Ślązaków, których powinni przestrzegać jego członkowie.
1.Jesteśmy Ślązakami, zobowiązuje nas to do czynów szlachetnych.
2. Ziemia Śląska naszą ojcowizną, dążyć będziemy do jej pomyślności.
3. Pozytywistyczna praca i głoszenie prawdy naszym obowiązkiem.
4. Ludzie dobrej woli oraz wszyscy mieszkańcy Śląska są naszymi braćmi.
5. Ogrom dokonań naszych przodków drogowskazem przyszłych działań.
6. Nie opuścimy Śląska skąd nasz naród, a język swój zachowamy.
7. Tworzyć będziemy pozytywny wizerunek Śląska jako krainy dojrzałej samorządności i aktywnych postaw obywatelskich.

 

 

1

Komentarze

  • Franc organizacja 27 lutego 2015 15:27Mowa tutej o RAS,nie byda sie juz powtorzol,ani operowol nazwiskami ,ale trza powiedziec ze feler byl zrobiony ,ludzi partyjni pzpr chcieli dzialac i stego nic nie wychodzylo.To teraz som tego wyniki,brakowali ludzie z jajami.Jak ktos skocze z jEdnej partie do drugi to jest vogel i z tego nie bydzie profitu.

Dodaj komentarz