Pierwszy urlop, pierwsza praca

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Państwowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

1 grudnia zeszłego roku podjąłem swoją pierwszą pracę, ukończyłem średnią szkołę ogólnokształcącą. Czy mam prawo do urlopu i w jakim wymiarze? A co w sytuacji, gdy moja siostra zatrudniła się po raz pierwszy 4 grudnia ubiegłego roku? Co z jej urlopem?

 

Prawo do urlopu jest uprawnieniem pracownika do corocznego, nieprzerwanego, płatnego wypoczynku, natomiast wymiar urlopu to liczba wolnych, które przysługują z uwzględnieniem wykształcenia, ogólnego stażu pracy i innych okresów zaliczanych do stażu. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Za przepracowany miesiąc w 2014 r. pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze 1,66 dnia, bo 1/12 z 20 dni = 1,66, czyli 13 godzin i 17 minut. W przypadku pracowników będących w pierwszym roku pracy wymiaru urlopu wypoczynkowego nie zaokrąglamy w górę do pełnych dni. Z dniem 01.01.2015 r. nabył pan prawo do kolejnego urlopu w pełnym wymiarze 20 dni.

W przypadku pana siostry, która podjęła pierwszą pracę po 1 grudnia danego roku, miesiąc pracy upłynął już w nowym roku kalendarzowym, zatem w 2014 roku nie nabyła prawa do pierwszego urlopu. Urlop przysługuje z upływem miesiąca pracy, a nie miesiąca kalendarzowego. Z dniem 1 stycznia 2015 r. pana siostra nabyła prawo do urlopu w wymiarze 20 dni.

Podstawa prawna:

art. 152 § 1, a

art. 153 § 1,2 , art. 154 § 1 pkt 1 Kodeksu Pracy.

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz