Badania po nowemu

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.


Z dniem 1 kwietnia 2015 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, zezwalające na zatrudnienie pracownika na podstawie aktualnego orzeczenia lekarskiego, które uzyskał u poprzedniego pracodawcy.  Kogo one dotyczą?

 

Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:

1) przyjmowane ponownie do samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy;

2) przyjmowane do innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania, a pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom na danym stanowisku, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Przepisy te stosuje się odpowiednio w przypadku przyjmowania osób pozostających jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.

Dodać należy, że prace szczególnie niebezpieczne to prace, gdzie ryzyko wypadkowe jest większe, niż przy innych pracach, wykonywanych w związku z na przykład: robotami budowlanymi, rozbiórkowymi, remontowymi i montażowymi prowadzonymi bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części; pracą w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych; pracą poniżej poziomu gruntu, pod ziemią; pracą na wysokości; pracą przy użyciu materiałów niebezpiecznych.

Pracodawca jest obowiązany do ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w jego zakładzie.

 

Podstawa prawna:

art. 229 § 1 1

Kodeksu Pracy,

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zmianami oraz z 2011 r. Nr 173, poz. 1034).

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz