Część działaczy Ekranu / Archiwum
Część działaczy Ekranu / Archiwum

 

 

Prezentując Czytelnikom najważniejsze dokonania i osiągnięcia jubilata, czyli 50-letniej działalności kulturalnej Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Ekran", jesteśmy zobowiązani podać kilkanaście ważnych szczegółów. Oto one. Gośćmi klubu byli reżyserzy. M.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz, Jan Rybkowski, Stanisław Janicki, Andrzej Żuławski. Było ich 15. Odbyło się 37 spotkań z aktorami. Wystąpili m.in. Ryszarda Hanin, Zofia Mrozowska, Emilia Krakowska, Małgorzata Braunek, Beata Tyszkiewicz, Jadwiga Barańska, Hanka Bielicka,Witold Pyrkosz, Władysław Hańcza, Emilian Kamiński, Wojciech Siemion,Wojciech Pokora, Czesław Wołłejko, Marek Perepeczko, Franciszek Trzeciak, Arek Walczewski, Marian Dziendziel i inni.

Wizytę w klubie złożyło 23 krytyków filmowych. Z kinomanami na 42 spotkaniach spotkali się m.in. prof. Jerzy Toeplitz, dr Jolanta Leman, dr Jerzy Płażewski, dr Tadeusz Lubelski, Konrad Eberhard, Leon Bukowiecki, Grzegorz Pieńkowski, Władysław Banaszkiewicz i inni. Przed filmami odbyło się ponad 1700 prelekcji. Z miejscowych działaczy największą liczbę prelekcji wygłosili: Wojciech Bronowski, Kazimierz Grzonka i Andrzej Bątkiewicz. Do wielu filmów czytali listy dialogowe lektorzy:Wojciech Bronowski, Andrzej Bątkiewicz, Jadwiga Demczuk-Bronowska i Andrzej Robak. Tłumaczył Leon Bukowiecki.

Odbyło się 19 edycji konfrontacji filmowych. Ustalano 8-10 tematów, do każdego dobierano filmy i każdej jesieni wyświetlano od 16 do 20 wybitnych filmów z różnych stron świata. Gośćmi klubu byli przedstawiciele ambasad i konsulatów z Japonii, Hiszpanii, Niemiec, Węgier, Anglii, Francji, ZSRR, Finlandii, Czech i Albanii, a także Ministerstwa Kultury i Sztuki, Filmoteki Narodowej, Polskiej Federacji DKF, władz wojewódzkich i miejscowych.

W klubie gościli naukowcy (japoniści) z siedmiu krajów Europy, członkowie DKF-ów z całej Polski. Odbyło się 15 występów artystycznych z udziałem zespołów estradowych i kabaretów. Odbyło się około 2800 projekcji, podczas których wyświetlono ponad 3100 filmów. Były to obrazy z 71 krajów, m.in, tak egzotycznych jak Argentyna, Albania, Boliwia, Chile, Czad, Irak, Indie, Kolumbia, Korea Południowa, Kuba, Luksemburg, Nigeria, Peru, Senegal, Sudan, Tunezja, Urugwaj, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Jest w filmie coś takiego, co przyciąga i jest magnesem dla milionów ludzi. Znany operator Jerzy Wójcik powiedział: "Z wszystkiego, co żyje na ziemi, tylko człowiek uprawia sztukę. Natura wydała człowieka, żeby on utrwalił jej artystyczny obraz". Ten obraz prezentują widzowi DKF-y. Andrzej Wajda powiedział rybniczanom: "DKF-y to wielka szansa polskiej kultury. Miło mi, że w Rybniku nie straciliście serca dla kina. Przyjadę znów do was". A Krzysztof Zanussi dodał: "Najbardziej wymagająca, najbardziej surowo oceniająca, a jednocześnie najserdeczniejsza publiczność to widzowie DKF-ów. To są kluby dobrych filmów".

Lada dzień odbędzie się w Teatrze Ziemi Rybnickiej uroczystość jubileuszowa z okazji 50-lecia DKF-u "Ekran". Na nowej, świetnej aparaturze projekcyjnej i dźwiękowej oraz na nowym ekranie odbędzie się premierowy pokaz filmowy. O szczegółach i terminie imprezy powiadomimy Czytelników.

Komentarze

Dodaj komentarz