Ślōnskŏ gŏdka w smartfonach!

 

To pierwszy taki przypadek w Polsce, aby lokalny dialekt stał się językiem systemowym. W pracach pomagało stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana.

 

Samsung jako pierwszy wprowadził do wybranych modeli smartfonów język śląski! Co o tym zdecydowało? - Śląsk to nie tylko najliczniej zamieszkały region Polski, ale przede wszystkim wyjątkowa tradycja i kultura, której jednym z najbardziej znanych elementów jest język śląski. Wielokrotnie spotykaliśmy się z pytaniami o możliwość stworzenia menu naszych urządzeń w tym języku i niedawno, siłami polskich informatyków pracujących w lokalnym centrum badań i rozwoju Samsung oraz przy wsparciu działaczy Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy udało nam się ten cel zrealizować ­- mówi Jarosław Szponar, starszy specjalista ds. aplikacji w Samsung, który koordynował przygotowanie nakładki w mowie śląskiej.

Ta wyjątkowa funkcja językowa to efekt wielomiesięcznej pracy grupy ludzi. Nie było to łatwe zadanie. – Pracy było niewyobrażalnie dużo, po drodze zdarzały się też różnego rodzaju sytuacje kryzysowe. Teraz jestem usatysfakcjonowany i bardzo wszystkim dziękuję. Język śląski pojawił się na elitarnej liście języków obsługujących menu telefonu komórkowego – cieszy się Rafał Adamus, prezes Pro Loquela Silesiana, który kierował pracami zespołu tłumaczeniowego.

W zespole tym pracowali: Barbara Grządziel-Szylar, Bogdan Kallus, Rafał Szyma i Adrian Górecki, zaś na etapie korekty wspierali ich Agnieszka Kosmala, Patrycja Bednarska, Sandra Anna Maria Szalanska i Jacek Tomaszewski. – Cieszymy się, że mogliśmy się zaangażować w tak ciekawy projekt z firmą Samsung. Dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem przyczyniamy się do popularyzacji śląskiej mowy. To szczególnie istotne pod kątem młodych ludzi, którzy codziennie korzystają z nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, a możliwość dotarcia do tej grupy osób jest dla nas bardzo ważna. Współtworząc menu smartfonów Samsung w naszym języku, chcemy pokazać, że ślōnskŏ gŏdka jest językiem żywym i świetnie sprawdza się również w połączeniu z najnowszą technologią – powiedział Rafał Adamus podczas prezentacji śląskiego Samsunga.

Gama modeli wyposażonych w tę funkcję będzie stopniowo rozszerzana. Jako aktualizacja lub jako zainstalowane fabrycznie oprogramowanie, język śląski będzie dostępny między innymi na smartfony Galaxy A3, A5, S5, S6 oraz Note 4. Przygotowanie interfejsu w języku śląskim jest pierwszym tego typu projektem na polskim rynku. Podobne pakiety językowe zostały opracowane przez Samsung dla klientów pochodzących z takich regionów, jak Szkocja, czy Katalonia.

Przypomnijmy, że misją Pro Loquela Silesiana jest dbałość o śląską mowę – należne jej obecność i pozycję w przestrzeni publicznej Górnego Śląska. Towarzystwo zasłynęło z kilku głośnych akcji m.in. "Poradzisz? Gŏdej!" oraz "Gŏdōmy po ślōnsku".

 

 

 

Mamy smartfony ze śląską godką, teraz walczymy o Śląski Facebook!
W internecie trwa wielka akcja zbierania podpisów za wprowadzeniem śląskiej wersji FB. Jak pisze popularny bloger Tuudi (Łukasz Tudzierz), swoją wersję językową FB mają już między innymi Walijczycy i Kurdowie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby najpopularniejszy portal społecznościowy prowadził także wersję śląską. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, potrzebujemy tylko 10 tysięcy zgłoszeń. Przy ponad 500 tysiącach deklaracji używania śląskiego podczas ostatniego spisu powszechnego, liczba ta wydaje się śmiesznie niska. O szczegółach tej akcji informujemy także na naszej stronie "Nowin". 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz