Okulary korygujące

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Pracuję przy komputerze, ostatnio pogorszył mi się wzrok. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie okularów i jaki dokument muszę przedstawić, aby pracodawca zrefundował mi koszt zakupu okularów?

Zgodnie z § 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 r. nr 148, poz. 973), pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Kwestia sposobu rozliczenia kosztu zakupu okularów powinna być uregulowana przez pracodawcę, bowiem przepisy powszechnie obowiązujące nie zawierają szczegółowych uregulowań w tym zakresie. Wewnętrzne procedury ustalone przez pracodawcę mogą przewidywać np. konieczność przedstawienia przez pracownika faktury zakupu okularów wystawionej na pracodawcę, wystąpienia ze stosownym wnioskiem do pracodawcy itp. Zachowanie przez pracownika ustalonych procedur zobowiązuje pracodawcę do dokonania refundacji zakupu okularów. Przyjmuje się jednakże, że wobec znacznie zróżnicowanych cen szkieł optycznych i oprawek pracodawca może ograniczyć swój udział w ponoszeniu kosztów poprzez ustalenie pewnej granicy ceny, nie niższej jednak niż koszt robocizny i szkieł o parametrach oznaczonych przez lekarza oraz oprawy odpowiadającej co najmniej standardowi podstawowemu.

Podstawa prawna:

§ 8 pkt 2 rozporządzenia MPiPS z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa

i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 r. nr 148, poz. 973).

 

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz