Mokate ma siedzibę w strefie ekonomicznej w Baranowicach / Archiwum
Mokate ma siedzibę w strefie ekonomicznej w Baranowicach / Archiwum

 



 Firma Teresy Mokrysz robi wiele dla czystego środowiska. To kolejna bardzo ważna dziedzina, w której Mokate należy do liderów.

Przedsiębiorstwo realizuje politykę zrównoważonego rozwoju. Oprócz działań w zakresie ochrony zasobów naturalnych swojego otoczenia czy oszczędności energii, włączyła rzeczone zasady do kluczowych procedur organizacyjnych, takich jak: obsługa klienta, rozwój nowych produktów i polityka inwestycyjna. To świadczy o wartości firmy!

W czasach postępujących niedoborów surowców energetycznych i rosnących cen wody czy energii, koniecznością staje się współdziałanie z naturą. Mokate od wielu lat wprowadza do swoich zakładów rozwiązania proekologiczne. Dzięki temu np. ograniczyło o 30 procent zużycie gazu, ale również wody i powstawanie odpadów.

Doskonałym przykładem działań proekologicznych jest instalacja odzysku ciepła z procesu produkcyjnego. Rozwiązanie to zastosowano najpierw w wieży rozpyłowej w Ustroniu, co daje oszczędności od 20 do 28 procent energii. Takie same instalacje pracują już w Żorach. Po kilku latach można stwierdzić, że doskonale spełniają swoją rolę. Aby jeszcze bardziej ograniczyć zużycie ciepła firma zamontowała na kominach swoich kotłowni gazowych specjalne nasady. Pozwalają one ograniczyć zużycie gazu o kolejne 11 - 15 procent.

W bardzo nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Żorach zamontowano pompę ciepła do wspomagania klimatyzacji, a to w celu ograniczenia zużycia prądu. Urządzenie ma wydajność około 250 kW. Warto zaznaczyć, że Mokate w pomysłowy sposób zagospodarowuje, wydawać by się mogło bezużyteczne ciepło, na liniach technologicznych. Na miarę swoich możliwości chroni także atmosferę przed skutkami industrializacji.

Mokate segreguje odpady komunalne, co umożliwia systematyczny recykling. Dzięki zastosowaniu procesu całkowitej ich mineralizacji, zmniejszono ilość odpadów wywożonych na wysypisko o prawie 50 procent. W trakcie mineralizacji przetwarza się głównie osady z własnej podczyszczalni ścieków, odpady komunalne i folie wielomateriałowe będące pozostałością po procesie pakowania towarów. Uzyskuje się w ten sposób obojętny ekologicznie minerał, który można wysypać wprost na składowisko lub przekazać producentom np. kostki brukowej, nawierzchni bitumicznych czy wykorzystywać jako podsypkę pod ciągi komunikacyjne.

W ustrońskiej firmie Mokate zbudowano własne ujęcia wody. Dwie studnie pokrywają w pełni zapotrzebowanie zakładu, zarówno dla celów technologicznych jak i socjalno-bytowych. Jedną z nich jest studnia głębinowa, sięgającą 30 metrów pod powierzchnię gruntu. Ujęciom tym towarzyszą oczywiście stacje uzdatniania oraz inne urządzenia niezbędne dla prawidłowej eksploatacji.

 

Galeria

Komentarze

Dodaj komentarz