Pomostówka i renta

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Od około 15 lat pobieram w Polsce 800 zł pomostówki. W 2006 roku wyjechałem do USA i podjąłem pracę. Mam 64 lata i w przyszłym roku mogę tu przejść na emeryturę. Czy jeśli tak zrobię, muszę przyznać się, że pobieram zasiłek przedemerytalny? Wiem, że moja emerytura będzie pomniejszona o jego kwotę. Czy nie będę miał problemów z ZUS-em w Polsce?

 

Na mocy przepisów ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych świadczeniobiorca ma obowiązek niezwłocznie powiadomić organ rentowy o osiąganiu przychodu oraz jego wysokości. Po zakończeniu roku rozliczeniowego, który w przypadku zasiłku przedemerytalnego ustalono na okres od 1 marca do ostatniego lutego następnego roku kalendarzowego, zainteresowany ma w terminie do 31 maja następnego roku przedłożyć zaświadczenie o wysokości uzyskanego w tym czasie przychodu, w tym także za granicą.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku organ rentowy może żądać za okres trzech lat kalendarzowych (poprzedzających rok wydania decyzji o rozliczeniu świadczenia w związku z osiąganym przychodem) zaświadczenia zakładu pracy potwierdzającego uzyskane przychody lub oświadczenia o uzyskanych przychodach w celu ustalenia, czy zasiłek przedemerytalny wypłacono w prawidłowej wysokości. Tak stanowią przepisy art. 138 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.

Zgodnie z umową między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi o zabezpieczeniu społecznym z dnia 2 kwietnia 2008 r. osoba posiadająca okresy ubezpieczenia przebyte w Polsce i USA, może ubiegać się o świadczenia polskie i amerykańskie. Wniosek składa się do terenowego biura Administracji Zabezpieczenia Społecznego (SSA) właściwego dla miejsca zamieszkania w USA lub instytucji właściwej ZUS w Polsce.

 

Moja blisko 60-letnia siostra od kilku miesięcy jest bez pracy z powodu plajty zakładu. Pomimo starań nie znalazła żadnego zajęcia. W związku z tym ma duże problemy psychiczne: stres, depresja, co skończyło się szpitalem. Czy mogłaby dostać rentę?

Osoba legitymująca się nawet najdłuższym stażem ubezpieczeniowym musi uzyskać orzeczenie od lekarza orzecznika, że jest niezdolna do pracy, jak też udowodnić wymagany okres składkowy i nieskładkowy. Od ubezpieczonego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy, który udowodnił okres składkowy (co najmniej 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn) nie wymaga się obecnie wykazania pięcioletniego stażu ubezpieczeniowego w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Siostra może składać wniosek o rentę. Jeśli uzyska orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i spełni warunek stażowy, może otrzymać rentę.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz