Co pracodawca może potrącać pracownikowi

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Pracuję w sklepie, jestem sprzedawcą, od pewnego czasu szef zarzuca nam, że w kasie brakuje pieniędzy i domaga się od nas zwrotu rzekomych braków w kopertach. Czy pracodawca może potrącić nam niedobory z wynagrodzenia?

Jadwiga z Rybnika

 

Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca ma prawo potrącić z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a także:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne;

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy.

Inne należności mogą być potrącane z wynagrodzenia tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. Przy braku takiej zgody pracodawca może dokonywać potrąceń jedynie po prawomocnym wyroku sądu w przedmiotowej sprawie. Biorąc pod uwagę powyższe należy dojść do przekonania, że gdy pracodawca domaga się zwrotu "rzekomych braków w kopertach", to pracownik może je pokryć dobrowolnie bądź też, jeśli jest przekonany o braku zaniedbań ze swojej strony – zaczekać, aż pracodawca odda sprawę do sądu i tam dowodzić swojej niewinności. Pracodawca nie może natomiast arbitralnie stwierdzić, że winę za niedobór ponosi pracownik, a co się z tym wiąże, nie może potrącić mu kwoty niedoboru z wynagrodzenia bez jego pisemnej zgody.

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz