Renta rodzinna po byłym mężu

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Kilka lat po rozwodzie oboje z mężem zawarliśmy nowe związki małżeńskie. Z pierwszego związku mamy syna, który już po rozwodzie ciężko zachorował. Jest trwale niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji, jestem jego opiekunem prawnym i ja się nim zajmuję. Ja i jego ojciec solidarnie podjęliśmy walkę o leczenie i rehabilitację syna. Były mąż dobrze zarabiał i wspierał mnie finansowo, pomagał czynnie i rzeczowo. Byliśmy w stałym kontakcie. Ja zrezygnowałam z pracy, aby zajmować się synem. Sytuacji, jaka powstała na wskutek choroby syna, nie zaakceptował mój drugi mąż i rozwiedliśmy się. Po drugim rozwodzie nadal zajmowałam się synem razem z jego ojcem, który był w drugim związku, ale dzieci nie miał. Po jego nagłej śmierci we wrześniu 2014 roku syn dostał rentę rodzinną, podobnie jak druga żona pierwszego męża, która ma 51 lat i pracuje. Ja mam najniższą emeryturę 570 zł, ponieważ nie zdołałam wypracować wymaganych lat. Po śmierci męża ja i syn znaleźliśmy się w biedzie. Czy przysługuje mi prawo do renty rodzinnej po zmarłym byłym mężu ze względu na opiekę nad naszym niezdolnym do samodzielnej egzystencji dzieckiem ?

 

 

Prawo do renty rodzinnej przysługuje rozwiedzionej małżonce lub małżonce pozostającej w separacji, jeżeli spełnia warunki wymagane od wdowy, a ponadto wykaże, że w dniu śmierci zmarłego małżonka miała prawo do alimentów z jego strony ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową. W przypadku braku takiego wyroku lub ugody sądowej taka osoba musi wykazać, że w dniu śmierci zmarłego pomiędzy małżonkami rozwiedzionymi lub separowanymi istniał obowiązek alimentacyjny z mocy prawa oraz że obowiązek ten był skonkretyzowany w drodze umowy lub był faktycznie realizowany. Jeżeli pani nie miała alimentów ustalonych w ten sposób, to niestety nie będzie miała prawa do renty rodzinnej.

Dla przypomnienia informuję, że prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się – 18 lat życia lub są całkowicie niezdolne do pracy. Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż pięć lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci. Wdowa, która przed śmiercią męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia w/w warunków wymaganych od wdowy, w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Wdowa, która nie spełnia żadnego z wymienionych warunków i nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania, ma prawo do okresowej renty rodzinnej przez okres roku od dnia śmierci męża albo przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od śmierci męża.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz