Pytania o konto emeryta

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Będąc w ZUS, widziałam reklamy banku BPH i konta dla emerytów. Czy ZUS może reklamować bank, i to w dodatku tylko jeden?

Maria Z.

Bank BPH zwyciężył w zorganizowanym przez ZUS konkursie, skierowanym do banków komercyjnych. Ich zadaniem było przedstawienie pomysłu i planu działań, mających zachęcać emerytów i rencistów do korzystania z kont bankowych i bezgotówkowego odbioru świadczeń. Zależało nam, aby emeryci i renciści mieli łatwy dostęp do usług bankowych, oferowanych w podstawowym zakresie bez opłat i prowizji oraz mogli liczyć na dodatkowe korzyści związane z posiadaniem rachunku bankowego. Każdy emeryt czy rencista, który będzie zainteresowany założeniem takiego konta, wszystkiego dowie się w ZUS.

 

Jestem bardzo schorowana, chciałabym złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Przepracowałam ponad 35 lat, ale przez ostatnie dwa lata byłam bez zatrudnienia. Czy w sytuacji, kiedy niezdolność do pracy powstała później niż 18 miesięcy po ustaniu zatrudnienia, mogłabym się starać o rentę?

Kwestia, o którą pani pyta, dotyczy pracowników z długim stażem pracy. Kobieta, aby otrzymać rentę, musi udokumentować 25 lat okresów składkowych, jeśli chodzi o mężczyzn, jest to 30 lat. W tych przypadkach liczą się wyłącznie okresy składkowe. Dana osoba musi też mieć orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. W tym przypadku nie jest również wymagany pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy w dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku lub powstaniu niezdolności do pracy. Prawo takie przysługuje również ubezpieczonemu, który jest całkowicie niezdolny do pracy, posiada wymagany pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy w dziesięcioleciu poprzedzającym zgłoszenie wniosku lub datę powstania niezdolności do pracy oraz ma ogółem okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

 

Kto ma prawo do rekompensaty za utracone prawo do wcześniejszej emerytury?

Do emerytury wraz z rekompensatą ma prawo osoba urodzona po 31 grudnia 1948 roku, jeśli udokumentuje 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w takim charakterze do końca 2008 roku i nie skorzysta z wcześniejszej emerytury. Dotyczy to więc tylko osób, które pracowały w szczególnych warunkach.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz