Odprawa po długiej chorobie

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

Podupadłam na zdrowiu, w związku z czym jestem na dłuższym zwolnieniu lekarskim i prosto ze zwolnienia chciałabym przejść na emeryturę. Czy jednak w takiej sytuacji dostanę odprawę emerytalną? Bardzo chciałabym to wiedzieć. Mam przepracowane 38 lat.

Zgodnie z art. 921 kp pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Odprawa emerytalna jest świadczeniem przysługującym pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury z tytułu ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Gwarancję otrzymania tego świadczenia mają osoby zatrudnione przed przejściem na emeryturę w ramach stosunku pracy pod warunkiem spełnienia następujących przesłanek: pracownik ma prawo do emerytury, faktycznie przechodzi na to świadczenie i w związku z tym rozwiązuje stosunek pracy. Wysokość odprawy odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu.

Za datę przejścia na emeryturę należy uważać albo datę rozwiązania stosunku pracy po uprzednim przyznaniu pracownikowi tego świadczenia (ustaleniu do niego prawa), albo datę przyznania świadczenia, jeżeli nastąpiło ono po rozwiązaniu stosunku pracy na wniosek złożony w czasie zatrudnienia. W tym też terminie powstaje roszczenie pracownika o wypłatę odprawy. Dodać ponadto należy, że nabycie prawa do odprawy emerytalnej nie jest uzależnione ani od sposobu rozwiązania stosunku pracy, ani od tego, która ze stron stosunku pracy dokonuje jego rozwiązania. Zgodnie z ukształtowaną linią orzecznictwa odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje pracownikowi także wówczas, gdy przejście na emeryturę lub rentę następuje w zbiegu z innymi przyczynami rozwiązania stosunku pracy, np. długotrwałej choroby lub zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika.

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz