Krzanowickie Omy - zdobywczynie drugiego miejsca / Krzanowice.pl
Krzanowickie Omy - zdobywczynie drugiego miejsca / Krzanowice.pl

"Boże wam pomahej, dziołchy. No, widzim, co yno Pan Bóczek nam pomoże, bo wy w tych niedzielnych lontach isto ni!  - to fragment laskiego przedstawienia "Zajtry Wilija". Kobiety ze wsi przyszły pomóc chorej Lisce, którą "rejmatyka pokruciła" i "ledwa w pecu zatopiła", a zbliża się wigilia i na wieczerzę mają przyjechać goście. - Dej nom co na przebleczyni, jako mantelszyrcu, lebo co - proszą Liskę omy, które przyszły pomóc chorej. Wspólnie wspominają, jak to kiedyś wyglądały święta. - A pamatacie, baby? - zaprasza do wspomnień jedna z Krzanowikich Om. Przedstawienie zrobiło furorę nie tylko w gminie i powiecie raciborskim.
Język pogranicza śląsko - morawskiego podbił także serca jurorów wojewódzkiego konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego". Omy zdobyły drugie miejsce w kategorii na najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje. Opiekunem zespołu i autorką tekstów jest Bożena Kreis, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Krzanowicach. Om i dialektu laskiego można posłuchać w internecie, gdzie dostępnych jest kilka filmów z występów zespołu.
Zaś pierwsze miejsce we wspomnianym konkursie zdobyły orzeskie Szarotki, czyli Regionalny Zespół Śpiewaczy z Mościsk, który istnieje równo 30 lat. Powstał przy Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu w 1985 roku i może się pochwalić bogatym dorobkiem. Rozsławia gminę i Śląsk śpiewając stare pieśni ludowe ziemi pszczyńskiej, tradycyjne pieśni kościelne, kultywuje obrzędy śląskie związane z kalendarzem życia wiejskiego. Kierownikiem artystycznym jest Renata Sacha. Próby zespołu odbywają się w siedzibie Izby Regionalnej w orzeskiej dzielnicy Mościska.
W gronie laureatów konkursu województwa śląskiego są także gospodynie z Izby Regionalnej w Gogołowej, które również za popularyzowania śląskich tradycji. zdobyły wyróżnienie. Mieszkanki wsi kultywują m.in. zwyczaj szkubaczek,  - Wizja komisja konkursowej z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach miała miejsce 22 lipca. Panie z gogołowskiego Koła Gospodyń Wiejskich na czele z Danutą Michalik i członkowie Rady Sołeckiej pod wodzą sołtys Wiolety Szotek spisali się na medal – mówi Mirosława Książek – Rduch, rzecznik prasowa Urzedu Gminy w Mszanie.
Warto wspomnieć, że gmina startowała w konkursie "Piękna wieś"  po raz drugi. W ubiegłym roku sołectwo Połomia zajęło drugie miejsce w kategorii najpiękniejsza wieś.Dodajmy, że sukces, ale w zupełnie innej kategorii, odniosła gmina Gorzyce. Sołectwo Turza Śląska zdobyło drugie miejsce za remont budynku sportu, kultury i rekreacji, w kategorii na najlepsze przedsięwzięcie z odnowy wsi.

 

 

Na zdjęciach w galerii: Krzanowickie Omy, Zespół Szarotki z orzeskiej dzielnicy Suszec oraz szkubaczki w Izbie Regionalnej w Gogołowej. 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz