Kapitał początkowy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Urodziłam się 22 grudnia 1949 roku. Mam wyliczoną emeryturę z kapitałem początkowym. W latach 80. przebywałam na urlopie wychowawczym. Czy teraz mogę złożyć wniosek o przeliczenie kapitału?

Jeśli ma pani emeryturę wyliczoną z kapitałem początkowym, to jak najbardziej może złożyć wniosek o jego przeliczenie. Kapitał ma wpływ na wysokość pani emerytury.

 

Kto konkretnie musi wystąpić do ZUS o ustalenie kapitału początkowego? Wszyscy podlegający ubezpieczeniom społecznym?

ZUS ustala kapitał początkowy, a więc stan hipotetycznej emerytury na dzień 1 stycznia 1999 roku, co do zasady osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i opłacały składki na ubezpieczenia społeczne lub pozostawały w zatrudnieniu i ubezpieczeniu właśnie przed 1 stycznia 1999 roku. Kapitał początkowy naliczany jest na wniosek ubezpieczonego, do którego zawsze należy dołączyć dokumenty dotyczące okresów ubezpieczenia sprzed 1999 roku.

 

Złożyłam wniosek o doliczenie do kapitału początkowego trzech lat urlopu wychowawczego w związku ze zmianami, jakie daje ustawa z 5 marca 2015 roku. Minęło już 30 dni, a z ZUS nie otrzymałam żadnego pisma. Trochę się niepokoję, bo jak przyznawano mi emeryturę, odpowiedź dostałam w ciągu 30 dni. Czy to znaczy, że mój wniosek zaginął?

Czytelniczka z Żor

Proszę się nie obawiać, pani wniosek nie zaginął, lecz jest w tracie rozpatrywania. Przypominamy, że ZUS na wydanie decyzji w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 marca 2015 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ma 60 dni. Ten termin jest dłuższy o 30 dni niż w przypadku zwykłego wniosku przeliczenie emerytury. Co więcej, należy pamiętać o tym, że termin wydania decyzji liczony jest od daty złożenia wniosku lub wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Jeżeli okaże się, że należy coś uzupełnić w dokumentacji, ZUS nie może wydać decyzji, póki nie zostanie to wyjaśnione. Często w takich sytuacjach prowadzone jest dodatkowe postępowanie dowodowe (z wnioskodawcą, płatnikiem składek, innym podmiotem lub instytucją zobowiązanych do sporządzenia i wystawiania dokumentów).

Ponadto wydłużony czas załatwienia sprawy wynika ze znacznie wzmożonego, niewspółmiernego do poprzednich okresów, wpływu wniosków od klientów w zakresie ustawy zmieniającej. Dla zobrazowania problemu należy wskazać, że oprócz standardowo wpływających pism, do Oddziału w Rybniku od maja do końca sierpnia dodatkowo zgłoszono 18675 wniosków dotyczących ustawy z dnia 5 marca 2015 roku. Ten dodatkowy wpływ jest równy dwukrotnemu wpływowi wszystkich wniosków o zmianę wysokości świadczeń zgłaszanych w oddziale co miesiąc.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz