Zasiłek macierzyński i renta socjalna

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Wkrótce po raz pierwszy zostanę mamą. Termin porodu przypada na koniec września. Chciałabym wiedzieć, przez jaki okres czasu wypłacany jest zasiłek macierzyński.

Kasia

Każda ubezpieczona mama ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek z tytułu urodzenia jednego dziecka, za okres podstawowy, co do zasady przysługuje przez okres 20 tygodni (czyli 140 dni). W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, okres urlopu podstawowego jest dłuższy i wynosi od 31 tygodni do 37 tygodni – w zależności od liczy urodzonych dzieci. Kobieta, która urodziła dziecko, oprócz podstawowego urlopu macierzyńskiego może skorzystać z dodatkowych, dobrowolnych rozwiązań, wydłużających ten okres. Taka możliwość to zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu, który wynosi sześć tygodni z tytułu urodzenia jednego dziecka, i osiem tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim kobieta może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, który niezależnie od liczby urodzonych dzieci przysługuje w wymiarze do 26 tygodni. Z zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (sześć tygodni) i z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego (26 tygodni) może skorzystać ubezpieczona mama, ale rodzice dziecka mogą również podzielić się tymi urlopami i korzystać z nich wymiennie. Jeżeli zsumujemy okresy wszystkich wymienionych wyżej urlopów – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie – to okazuje się, że łącznie zasiłek macierzyński przysługuje przez okres 52 tygodni (tj. 364 dni), czyli prawie przez cały rok kalendarzowy.

 

Syn ma ustalone prawo do renty socjalnej od ukończenia 18. roku życia z powodu wrodzonych wad rozwojowych narządu ruchu. Wciąż się uczy. W tym roku zdał maturę i chciałaby dalej się kształcić, tyle że już w Niemczech. Mamy tam rodzinę i dodatkowo może na miejscu korzystać ze specjalistycznej rehabilitacji. Czy wyjeżdżając za granicę, utraci prawo do renty socjalnej?

Nie. 25 lipca 2014 roku przyjęto zmianę ustawy o rencie socjalnej. Te przepisy weszły w życie 18 września 2014 roku. Ustawa ta nie uzależnia już prawa i wypłaty renty socjalnej od warunku przebywania na terytorium Polski. Obsługa wypłaty renty osobie przebywającej za granicą wymaga wskazania numeru konta w banku na terenie Polski. Można też wyznaczyć pełnomocnika w kraju oraz podać adres do korespondencji. Organ rentowy oczekuje również oświadczenia, czy nasz pobyt za granicą ma charakter czasowy czy stały.

Należy pamiętać o tym, że w razie osiągania przychodów w kraju pobytu należy o tym zawiadomić organ wypłacający rentę.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

1

Komentarze

  • Anonim Renta socjalna i macierzyński 14 lipca 2018 18:21Jestem w ciąży, pobieram rentę socjalną, nie pracuję, czy mam prawo do macierzyńskiego?

Dodaj komentarz