Przeliczamy emeryturę

 

Masz emeryturę, czy wiesz, że jeśli są do tego podstawy, możesz wystąpić o jej przeliczenie? Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku, wyjaśnia szczegóły.



 

1) Kiedy emeryt może wystąpić o przeliczenie emerytury?

Kiedy powstały uzasadniające to okoliczności: m.in. emerytowi uda się dotrzeć np. do dokumentacji, której nie przedstawił podczas składania wniosku o świadczenie, bądź powstały nowe okresy ubezpieczeniowe, tzn. po przyznaniu emerytury dana osoba pracowała lub prowadziła firmę.

 

2) Co wtedy, kiedy emeryt posiada dokumenty potwierdzające pracę, ale bez wysokości zarobków?

Zakład może również przeliczyć emeryturę osobom, które uprawnione są do emerytury, ale nie mogą udokumentować osiąganego wynagrodzenia (np. zakład pracy uległ likwidacji). Wówczas ZUS może przyjąć do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenie minimalne obowiązujące w danym okresie. Zasada ta ma zastosowanie do okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

 

3) Jakie dokumenty należy złożyć?

Dokumentami potwierdzającymi okresy zatrudnienia są pisemne zaświadczenia pracodawców, świadectwa pracy lub legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy o okresach zatrudnienia. Mogą to być również dowody pośrednie, jak legitymacja służbowa, umowa o pracę, wpisy w dowodach osobistych, a także pisma kierowane przez zakład pracy do pracownika w okresie zatrudnienia, jak np. pisma o powołaniu, mianowaniu, angażowaniu, zwolnieniu, o ile na ich podstawie można ustalić okresy zatrudnienia. Dana osoba składa wniosek o przeliczenie emerytury, w którym wskazuje , o co się ubiega i dołącza dokumenty uzasadniające swoją prośbę.

 

4) Czy przeliczenie emerytury zawsze oznacza jej podwyższenie?

Nie zawsze. Zdarza się, że na skutek przeliczenia obniżyłaby się wysokość świadczenia. W takiej sytuacji ZUS będzie wypłacał emeryturę w dotychczasowej kwocie, ustalonej przed dokonaniem przeliczenia.

 

5) Czy z takim wnioskiem może wystąpić każdy emeryt?

Tak. Musi tylko spełnić określone w ustawie emerytalnej warunki.

 

6) Jeśli ktoś był ubezpieczony na starych zasadach w ZUS-ie (nie korzystał z OFE), też może prosić o przeliczenie?

Prawo do złożenia wniosku o przeliczenie emerytury przysługuje każdemu emerytowi, bez względu na to, czy świadczenie przyznane zostało wg dotychczasowych, czy też nowych zasad.

 

7) Czy warto szukać dokumentów związanych ze swoją pracą? I gdzie ich szukać?

Zawsze warto, tym bardziej że dzięki nowym dokumentom można podwyższyć świadczenie. Osoby, które nie posiadają takich dokumentów, mogą zwrócić się do byłego zakładu pracy o wystawienie zaświadczenia potwierdzającego zatrudnienie i wysokość zarobków.

O wiele trudniej jest, gdy zakład już nie istnieje.

Wówczas można udać się do najbliższej placówki ZUS-u lub skorzystać ze strony internetowej ZUS. Tam można dowiedzieć się, gdzie zwrócić się o pomoc przy ustaleniu przedsiębiorstwa, które posiadało naszą dokumentację osobowo-płacową. ZUS ma bazę informacyjną, która zawiera wykaz zlikwidowanych przedsiębiorstw z informacją i adresem, gdzie znajdują się dokumenty danej firmy.

 

8) Jak długo czeka się na przeliczenie?

Decyzja wydawana jest w ciągu 30 dni. Jeżeli jednak sprawa wymaga postępowania wyjaśniającego, wówczas 30-dniowy termin płynie od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

W przypadku wydania decyzji w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( a obowiązujących od 1 maja 2015 r. ), termin ten jest jest dłuższy i wynosi 60 dni.

 

Wkrótce: jakie zmiany w ustawie emerytalnej weszły w życie 1 maja tego roku.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz