Zasiłek opiekuńczy

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

Niedawno czytałam w "Nowinach" o zasiłku opiekuńczym na dziecko, które z powodu choroby nie może pójść przedszkola. Słyszałam, że taki zasiłek przysługuje również wtedy, kiedy musimy zająć się swoimi rodzicami. To prawda?

Bogusława

 

To pytanie gościło już w tej rubryce. Przypominamy zatem, że zgodnie z przepisami zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu (osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie), który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

1. zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku: nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których chodzi dziecko, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą w rozumieniu ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 lub dziennego opiekuna w rozumieniu tej ustawy, sprawujących opiekę nad dzieckiem; porodu lub choroby rodzica stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli uniemożliwia mu to sprawowanie opieki; pobytu rodzica stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,

2. chorym dzieckiem w wieku do lat 14;

3. innym chorym członkiem rodziny.

Za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – pod warunkiem, że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym.

Za dzieci, nad którymi sprawowanie opieki daje prawo do zasiłku opiekuńczego, uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14; albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 procent wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz