Wolne za Wszystkich Świętych

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

 

W tym roku Wszystkich Świętych wypada w niedzielę. Czy w związku z tym pracodawca musi dać nam dodatkowo inny dzień wolny od pracy?

Nie, bowiem dzień wolny od pracy musi wyznaczyć pracodawca, jeśli święto przypada w sobotę, a soboty w danym zakładzie są dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Jeśli święto wypada w niedzielę, pracodawca nie ma obowiązku dodatkowego obniżenia wymiaru czasu pracy, a więc nie musi dawać załodze dodatkowego dnia wolnego. Ponieważ święto przypadające w okresie od poniedziałku do soboty obniża wymiar czasu pracy (liczbę dni) w okresie rozliczeniowym, to w listopadzie 2015 r. pracownik powinien przepracować 160 godzin, 20 dni.

 

Tego roku 15 sierpnia wypadł w sobotę i z racji tego dostaliśmy dodatkowy dzień wolny. Drugi dzień Bożego Narodzenia też wypada w sobotę. Czy w związku z tym pracownicy również będą mieli dodatkowy dzień wolny?

Tak, ponieważ obniżenie wymiaru czasu pracy o osiem godzin ma miejsce wtedy, kiedy święto przypada w innym dniu niż niedziela. Ponieważ 26 grudnia jest ustawowym świętem, a przypada w sobotę, pracodawca obniży wymiar czasu pracy z tego tytułu i wyznaczy inny dzień wolny.

 

W jaki sposób ustalić wymiar czasu pracy na niepełnym etacie?

Wymiar czasu pracy ulega obniżeniu proporcjonalnie do liczby godzin na pełnym etacie. Przykładowo dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wymiar czasu pracy wyniesie w listopadzie 2015 r. 80 godzin, natomiast dla pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu wymiar czasu pracy wyniesie w tym przypadku 120 godzin (3/4 * 160).

 

Które dni są zagwarantowane dla pracownika jako dni wolne od pracy?

Ustawowo pracownik ma zagwarantowane dni wolne od pracy niedziele i święta określone w ustawie o dniach wolnych od pracy. W roku kalendarzowym tych świąt jest 13, a do końca roku pozostały nam cztery: 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

 

A co z osobami, dla których niedziela jest dniem pracy? Jak zrekompensować pracę?

Pracodawca musi takiej osobie zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeśli pracownik nie może wykorzystać tego dnia ani w tym terminie, ani do końca okresu rozliczeniowego, to przysługuje mu prawo do dodatku do wynagrodzenia. Dodatek ten wynosi 100 proc. do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę – za każdą godzinę pracy w niedzielę.

W przypadku osób wykonujących normalnie pracę w niedzielę i pracujących w przypadające wtedy święto stosuje się takie przepisy jak przy pracy w zwykłą niedzielę. Pamiętać także należy, że pracownik pracujący w niedziele powinien mieć co najmniej raz na cztery tygodnie jedną niedziele wolną. Nie może pracować więcej niż kolejne trzy niedziele. Czwarta musi być wolna. Zasada wolnej niedzieli raz na cztery tygodnie nie dotyczy osób zatrudnionych w weekendowym systemie. Termin wolnej niedzieli pracodawca powinien ustalać w rozkładzie czasu pracy.

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz